W ramach realizacji programu „Mały Mistrz” 14 czerwca 2018 r. odbyła się impreza sportowo-rodzinna podsumowująca trzyletnie zmagania dzieci, zdobywanie przez nich określonych sprawności. Uczniowie zaprezentowali rodzicom umiejętność ćwiczeń z piłką, rozgrywając mecz „piłki chińskiej” oraz minisiatkówki. Następnie mecz koszykówki rozegrali rodzice.

Po wysiłku sportowym dzieci przedstawiły krótki program z okazji Dnia Matki i Ojca. Spotkanie przy „słodkim stole” sprzyjało swobodnym rozmowom.

Pragnę podziękować rodzicom za tę trzyletnią pracę w ramach wdrażania programu sportowego, za ich zaangażowanie i pomoc, a dzieciom gratuluję zdobycia tytułu „Mały Mistrz”.

Katarzyna Bembenek  

WYCIECZKA NA KASZUBY

7 czerwca klasy I a i II a wybrały się na wspólną wycieczkę krajoznawczą do Wdzydz Kiszewskich. Tutaj zwiedziły Kaszubski Park Etnograficzny założony przez Teodorę i Izydora Gulgowskich w 1906 roku. Najpierw uczestniczyły w lekcji muzealnej w starej szkole, gdzie pisały gęsim piórem i spróbowały jak niegdyś za karę klęczało się na grochu. Podziwiały stary kościółek p.w. św. Barbary ze Swornegaci, chałupy, dwory, budynki gospodarcze i wiatrak. Po krótkim odpoczynku i posiłku odbyły godzinny rejs statkiem po Jeziorze Wdzydzkim i zaopatrzone w pamiątki z wycieczki wróciły do domów.

B. Kowalewska i A. Bresa

więcej »

Dynamiczni Seniorzy z energią

Program Grupy Energa „Dynamiczni Seniorzy z energią” dedykowany jest osobom w wieku 55+, które chcą aktywnie spędzać czas. Działania Grupy Energa skupiają się wokół ułatwienia im dostępu do opieki medycznej, profilaktyki prozdrowotnej i do zachęcania w uczestniczeniu w życiu kulturalnym i społecznym w swoim regionie.

Program promuje zdrowy styl życia i działania na rzecz bezpieczeństwa osób starszych. Wiosną i jesienią (5 spotkań wiosną oraz 10 jesienią) odbędą się regularne zajęcia sportowe prowadzone we współpracy z AWFiS. Ponadto w ramach programu odbędą się  Gminne Dni Seniora, na których można będzie skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych, warsztatów i wykładów. Nowością w tegorocznej edycji programu będzie Olimpiada Seniorów, która odbędzie się jesienią 2018 roku w Gdańsku. Podczas Olimpiady, Seniorzy z gmin współrywalizować będą między sobą na specjalnie przygotowanym torze.

Celem działań jest nie tylko poprawa kondycji czy zdrowia, ale również integracja lokalnej społeczności i wzbogacenie oferty kulturalnej przeznaczonej dla osób starszych.

Zajęcia w Pelplinie, odbywać się będą w Zespole Kształcenia i Wychowania nr 1, ul. Sambora 5a, 83-130 Pelplin w poniedziałki w godz. 11.00-13.00. Pierwsze zajęcia zaczynają się 21.05.2018. Wiosenna edycja ćwiczeń potrwa do 18 czerwca, a kolejna rozpocznie się tuż po wakacjach.

Zapisy są przyjmowane bezpośrednio w Sekretariacie Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie lub pod nr. tel: 602-198-783

więcej »

Dzień Dziecka na sportowo

Uczniowie klasy III b świętowali Dzień Dziecka w Parku Linowym w Malborku, do którego udali się 4 czerwca 2018 r. zaraz po lekcjach. Dzieci musiały przejść trasę dostosowaną do ich możliwości. Bezpieczeństwa strzegli instruktorzy. Uczniowie pokonywali kolejno: Madagaskar w siatce, Mały Agent, Krecik, Rolka zjazdówka w uprzężach (metr nad ziemią). Nie zabrakło również wesołych zabaw. Wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniami. Pogoda i humory dopisywały, radośni wróciliśmy do domu.

Katarzyna Bembenek

więcej »

Wybitni pelpliniacy

Władysław Drapiewski, Mikołaj Cichosz, Ks. Janusz St. Pasierb, ks. Bernard Sychta. Co ich łączy? Mieszkali i tworzyli w Pelplinie. W maju tego roku uczniowie klasy III b poznawali ich życie, twórczość, podczas spacerów po Pelplinie szukali miejsc z nimi związanych – miejsca zamieszkania, pracy, ich spoczynku na pelplińskim cmentarzu.  

Władysław Drapiewski – malarz sakralny, jego malowidła możemy podziwiać w Kościele Bożego Ciała.

Mikołaj Cichosz – rzeźbiarz, twórca kamiennych schodów prowadzących do Ogrodu Biskupiego oraz płaskorzeźby w bramie cmentarnej.

Janusz St. Pasierb – kapłan, poeta, eseista, historyk i znawca sztuki, patron ZSP w Pelplinie, w której w czerwcu odbywa się Festiwal Poetycki im. ks. Pasierba.

Bernard Sychta – kapłan, językoznawca i etnograf, twórca hymnu kociewskiego i słowników gwar kociewskich, patron Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie.

Warto pamiętać o tych, którzy tworzyli historię naszego miasta.

K. Bembenek

więcej »

Wycieczka do Fromborka

28 maja 2018r. klasy 4a i 4b pojechały na wycieczkę do Fromborka odwiedzić gród Mikołaja Kopernika. Pierwszym punktem programu była dzwonnica z punktem widokowym, który znajduje się na wysokości 70m n.p.m. Z tarasu widokowego podziwialiśmy piękną panoramę Fromborka i okolic. W środku wieży widokowej znajduje się wahadło Foucoulta, przyrząd do obserwacji dobowego ruchu wirowego Ziemi. Obejrzeliśmy też wystawę pt. Mikołaj Kopernik – życie i dzieło oraz astronomia w nawigacji i geodezji. Głównym punktem programu było oczywiście planetarium i piękny seans dydaktyczny.

Anna Sakowska i Mariola Czapiewska

więcej »

Integracyjny Konkurs Plastyczno-Recytatorski pt. „Poezja na wesoło”

Organizatorem konkursu był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pelplinie przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną. Celem konkursu była przede wszystkim integracja dzieci i młodzieży. Konkurs obejmował dwie odrębne dyscypliny przeprowadzone niezależnie od siebie: konkurs recytatorski oraz konkurs plastyczny.

W imprezie udział wzięli uczniowie klasy III b naszej szkoły oraz uczestnicy konkursu plastycznego. W konkursie recytatorskim wystąpiła Zuzanna Szenyk, która zajęła II miejsce. Została też wybrana „Krasomówcą Publiczności”.

Konkurs plastyczny polegał na wykonaniu ilustracji do wybranego przez siebie wiersza.

W kategorii kl. I-III Marianna Pauch (kl. III b) zajęła I miejsce, zaś Martyna Truty (kl. I b) zdobyła wyróżnienie.

W kategorii kl. IV-VII Zofia Żebrowska (kl. VI a) zajęła I miejsce, zaś III przypadło w udziale Łukaszowi Dąbrowskiemu (kl. VI a).

W kategorii kl.  gimnazjalnych I miejsce zajął Rafał Dąbrowski (kl. II b).

Spotkanie konkursowe przebiegało w przyjaznej atmosferze. Naszych wychowankom gratulujemy!

K. Bembenek, E. Żur

więcej »

Z wizytą w OSP w Pelplinie

15 maja 2018 r. uczniowie kl. 3 b spotkali się z pelplińskimi strażakami. W czasie wizyty w OSP dzieci zapoznały się z wyposażeniem remizy strażackiej, gasiły „pożar” z linii szybkiego natarcia, obserwowały uwalnianie osób z pojazdów. Poznały także możliwości techniczne nożyc hydraulicznych oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

Bardzo dziękujemy za tę bardzo ciekawą wycieczkę.

Uczniowie kl. 3 b

więcej »

Powiatowy konkurs młodych talentów

Organizatorem konkursu był Zespół Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie. Głównym jego celem było promowanie i  prezentowanie młodych talentów.

W konkursie udział brali uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych powiatu tczewskiego, którzy zaprezentowali swoje zainteresowania, pasje, hobby czy talent.

W naszej szkole odbyły się przesłuchania, które wyłoniły uczestników konkursu. Były to: Anna Bukowska (śpiew), Zuzanna Szenyk (recytacja) oraz Zuzanna Szulc (piosenka). Dziewczynki zaprezentowały swoje umiejętności 16 maja 2018 r.

Anna Bukowska i Zuzanna Szulc zdobyły wyróżnienia, zaś Zuzanna Szenyk zajęła III miejsce.

Gratulujemy udanych występów!

K. Bembenek, T. Szramowska

Szkolny konkurs recytatorski dla dzieci z klas 1-3

Dnia 14 maja w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.

            Do konkursu przystąpiło 15 dzieci, które recytowały utwory z kanonu poezji dziecięcej. Poziom recytacji był wysoki, a wybór zwycięzców trudny. Jury w składzie:
p. Jolanta Lewandowska, p. Zdzisława Lichnerowicz i p. Alicja Bresa przyznało następujące nagrody:

I miejsce – Amelia Kuczkowska kl. I a za recytację „Zosi – Samosi” J. Tuwima

II miejsce – Zuzanna Szenyk kl. III b za wiersz „Usiadła zięba na dębie” J. Brzechwy

III miejsce – Maja Rychlicka kl. I a za recytację „Kaczki dziwaczki” J. Brzechwy i Agata Kolaska kl. I a za wiersz „Spóźniony słowik” J. Tuwima

Wyróżnienie – Julia Małolepsza kl. I c za recytację „Kwoki” J. Brzechwy

Zdobywczynie I i II miejsca będą reprezentowały naszą szkołę w Tczewskim Konkursie Recytatorskim „Mój ulubiony wiersz”, który odbędzie się 29 maja.

Serdecznie dziękujemy sponsorom nagród książkowych i słodyczy dla dzieci.  Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach.

 Alicja Bresa i Beata Kowalewska

więcej »

„Śpiewaj razem z nami”

W dniach 11-12 maja 2018 r. w Czerskim Domu Kultury odbył się XVII Wojewódzki Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Śpiewaj razem z nami”. Jego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 w Czersku oraz Stowarzyszenie „Grupa M – możesz wszystko”.

11 maja do rywalizacji stanęli uczniowie kl. VII i gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne, 12 maja zaś uczniowie kl. I-III oraz IV-VI.

Naszą szkołę w tym przeglądzie reprezentował zespół „Kropelki” w składzie: Paulina Glock, Julia Laskowska, Zuzanna Libiszewska, Marianna Pauch oraz Zuzanna Szulc, zespół „Kwiatuszki” w składzie: Natalia Hasa, Weronika Huebner, Agata Mrozińska, Agata Żebrowska, Zofia Żebrowska oraz Karol Neumann i Julia Kuczkowska.

Każdy zespół lub solista prezentował na scenie piosenkę dziecięcą lub młodzieżową, a także w związku z 100-tną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę mógł przygotować również piosenkę patriotyczną, która podlegała odrębnej ocenie.

Wyniki Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej:

Zespół „Kropelki” - II miejsce

Zespół „Kwiatuszki” - I miejsce

Julia Kuczkowska - I miejsce

Wyniki Przeglądu Piosenki Patriotycznej:

Zespół „Kropelki” - I miejsce

Zespół „Kwiatuszki” - I miejsce

Julia Kuczkowska - II miejsce

Wszystkim naszym wokalistom gratulujemy sukcesu i udanych występów.

Katarzyna Bembenek

więcej »

Wizyta Prezydenta RP w Pelplinie

7 maja 2018 r. gościliśmy w Pelplinie Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Spotkanie z mieszkańcami naszego miasta odbyło się na placu przed Collegium Marianum.  Prezydenta powitały zespoły folklorystyczne naszego regionu, w tym  nasz szkolny zespół „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”, śpiewając hymn kociewski. Po spotkaniu stanęliśmy do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Przed wizytą prezydenta uczniowie szkół naszej gminy zaprezentowali pieśni patriotyczne. Nie zabrakło wokalistów z „Dwójki” – śpiewały „Kropelki”, Oliwia Drossel oraz Julia Kuczkowska.

Katarzyna Bembenek

więcej »

Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznych

23 kwietnia 2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznych, którego organizatorem był ZKiW nr 1 w Pelplinie. Był on adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów naszej gminy. Do przeglądu przystąpili soliści i zespoły w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI oraz VII i gimnazjum. Każdy solista lub zespół przygotowywał jeden utwór muzyczny w języku polskim o tematyce patriotycznej.

Naszą szkołę w tym przeglądzie reprezentowali: zespół „Kropelki” (kl. III b), Oliwia Drossel (kl. III b), Karol Neumann (kl. IV c), Agata Żebrowska (kl. V a), zespół „Kwiatuszki” (kl. VI a) oraz Julia Kuczkowska (kl. II a gimnazjum).

Przegląd okazał się dla nas szczęśliwy. Oto wyniki naszych reprezentantów:

I miejsce – zespół „Kropelki” (Paulina Glock, Julia Laskowska, Zuzanna Libiszewska, Marianna Pauch, Zuzanna Szulc)

III miejsce – Oliwia Drossel

I miejsce – zespół „Kwiatuszki” (Natalia Hasa, Weronik a Huebner, Agata Mrozińska, Nadia Trochowska, Zofia Żebrowska)

I miejsce – Julia Kuczkowska

Wszystkim naszym wokalistom gratulujemy udanych występów.

Katarzyna Bembenek

więcej »

„Na kociewską nutę”

12 kwietnia 2018 r. w PSP w Warlubiu wręczono nagrody i wyróżnienia w Międzypowiatowym konkursie plastycznym „Na kociewską nutę”. Celem tego konkursu była popularyzacja muzyki kociewskiej poprzez rysunek.

W uroczystej gali udział wzięły dwie uczennice naszej szkoły: Nina Jóźwiak oraz Zuzanna Libiszewska (kl. III b), które zdobyły główne nagrody w tym konkursie.

Dziewczynkom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Katarzyna Bembenek

więcej »

Wojewódzki Konkurs Wokalistów „Śpiewać każdy może”

Nasze młode wokalistki sprawdziły swoje umiejętności wokalne w Wojewódzkim Konkursie Wokalistów „Śpiewać każdy może”. Jego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni. Przesłuchania konkursowe odbyły się 7 kwietnia 2018 r. Naszą szkołę w kategorii soliści w wieku 10-13 lat  reprezentowały Weronika Huebner oraz Agata Mrozińska (obie uczennice kl. VI a), w wieku 14-16 lat Julia Kuczkowska (kl. II a gimn.), a także Nikola Freda - absolwentka „Dwójki” (17-19 lat). Profesjonalne jury oceniało walory głosowe i muzykalność, dobór repertuaru, interpretację i ogólny wyraz artystyczny. 

W kategorii soliści 10-13 lat wyróżnienie zdobyła Agata Mrozińska. Wykonała ona piosenkę „Niech no tylko zakwitną jabłonie” z repertuaru Haliny Kunickiej (w tej kategorii wystąpiło 50 wokalistów).
W kategorii soliści 14-16 lat II miejsce zajęła Julia Kuczkowska. Zaprezentowała piosenkę „Jak dobrze mieć sąsiada” z repertuaru Haliny Kunickiej.

W kategorii soliści 17-19 lat II miejsce zajęła Nikola Freda. Zaśpiewała piosenkę „Kiedy księżyc jest w nowiu” z repertuaru Hanny Banaszak.

Wszystkim naszym dziewczętom gratuluję udanych występów i osiągniętych sukcesów.

Katarzyna Bembenek

więcej »

Akademia Bezpiecznego Puchatka

Zajęcia dla uczniów klasy I a SP nr 2 w Pelplinie zostały zrealizowane zgodnie z wytycznymi zawartymi w scenariuszach lekcji. Zaproponowane zajęcia jedynie rozszerzono i urozmaicono przez zastosowanie dodatkowych środków dydaktycznych czy filmów. Celem było utrwalanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły, w domu, w szkole, na podwórku, a także umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Tematyka zajęć realizowana była podczas wszystkich edukacji, z wyjątkiem matematycznej. Dzieci pracowały indywidualnie, w parach i zespołach. Chętnie uczestniczyły w zabawach słowno-ruchowych, przedstawiały scenki, rysowały drogę do szkoły, projektowały odblaski, rozwiązywały zagadki, układały zasady kodeksu bezpieczeństwa, słuchały opowiadań, oglądały film „Owce w sieci”, czy „Doktor Kręciołek uczy ratować”. W ramach ćwiczeń praktycznych zapoznały się z zawartością apteczki szkolnej, uczyły się układać kolegów w pozycji bezpiecznej i wzywać pomoc odpowiednich służb przez telefon. Podczas zajęć wychowania fizycznego odbyły spacer w okolice szkoły, mający na celu ocenę bezpieczeństwa wokół niej i zastanawiały się, co zrobić, żeby poprawić obecny stan rzeczy. Na koniec uczniowie utrwalali zdobyte umiejętności i wiedzę, wykonując ćwiczenia w Puchatkowych Książeczkach.

Wszystkie zajęcia przeprowadził wychowawca klasy, a wybrane momenty edukacyjne zostały udokumentowane w formie zdjęć.

B. Kowalewska

więcej »

Wycieczka klas 6a i 6b do IPN-u i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

16 marca klasy szóste wybrały się na edukacyjną wycieczkę do Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie specjalnie dla nas zostały przeprowadzone zajęcia o Witoldzie Pileckim, żołnierzu niezłomnym, który w 1948 roku został zamordowany przez komunistów. Przeprowadzone zajęcia w sposób interesujący przedstawiły nam sylwetkę tego bohatera, znacznie poszerzając naszą wiedzę. Po wizycie w IPN wybraliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej. Ta żywa lekcja historii długo pozostanie w naszej pamięci.

Grażyna Zywert i Magdalena Jędrzejewska

więcej »

Klasa III b na meczu piłki ręcznej

17 marca 2018 r. uczniowie klasy 3 b w towarzystwie rodziców udali się do Gdańska, by obejrzeć mecz piłki ręcznej. O zwycięstwo walczyli Wybrzeże Gdańsk i MMTS Kwidzyn. Mecz był wyrównany i ciekawy, a o wygranej zadecydowały ostatnie sekundy. Przy stanie 26:26 rozegrano aż 8 serii rzutów karnych. Zwycięstwo osiągnęło Wybrzeże Gdańsk. Z pewnością pomógł im nasz doping i okrzyk: „Jeszcze jeden, jeszcze dwa, jeszcze tyle, ile się da!”.

Po skończonym meczu doszło do bliskiego spotkania ze szczypiornistami, wspólne zdjęcie i zbieranie autografów.

Katarzyna Bembenek

więcej »

Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania

21 lutego 2018 r., już po raz szesnasty odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania. Udział w nim wzięli uczniowie klas trzecich naszych pelplińskich szkół (ZKiW nr 1 oraz SP nr 2). Zadaniem konkursowym było jak najpiękniejsze przeczytanie przygotowanych przez organizatorów tekstów. Uczestników oceniało jury w składzie: p. Izabela Janeczek oraz p. Danuta Nojman.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Bartosz Schulz (ZKiW 1 Pelplin)

II miejsce – Zuzanna Libiszewska (SP 2 Pelplin)

III miejsce – Amelia Lamek (SP 2 Pelplin)

Wyróżnienie – Zuzanna Karankowska (ZKiW 1 Pelplin)

Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje za piękne przygotowanie do konkursu.

K. Bembenek, K. Borowska, E. Żur 

więcej »

KONKURS „Marta Wiecka dziś”

W czwartek, 18 stycznia 2018 r., w Skarszewach odbył się finał Diecezjalnego konkursu: "Marta Wiecka Dziś". IV edycja wydarzenia została zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Błogosławionej Siostry Marty Wieckiej. W finale wzięło udział 43 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Po etapach szkolnych i rejonowych do finału zakwalifikowały się dwie uczennice naszej szkoły: Julia Kleina i Jolanta Zielińska, obie z klasy 3A Gimnazjum. Rozwiązanie testu nie przyniosło jednak definitywnego rozstrzygnięcia, ponieważ okazało się, że dwie dziewczyny, które napisały najlepiej, mają taką samą liczbę punktów. Jedną z nich okazała się, ku naszej wielkiej radości, Julia Kleina. Komisja konkursu była przygotowana na taką ewentualność i przeprowadziła dogrywkę w której zwycięstwo odniosła Julia. Warto podkreślić fakt, że Julia Kleina, brała udział w konkursie o Błogosławionej Siostrze Marcie Wieckiej, już po raz trzeci i za każdym razem awansowała do finału. Dwa lata temu zajęła 7 miejsce, rok temu trzecie, a tym razem PIERWSZE. Ten ogromny sukces to owoc tytanicznej nauki ze strony Juli, jak i fascynacji Błogosławioną Siostrą Martą Wiecką. Święci zawsze fascynują i warto Ich naśladować w przeżywaniu naszej codzienności. Julii serdecznie gratulujemy i życzymy obfitości Bożych łask za wstawiennictwem Błogosławionej Siostry Marty Wieckiej.

Ks. Piotr Lipkowski

więcej »

ZIELONA SZKOŁA W SZYMBARKU

O tym, że wiedzę można zdobywać nie tylko w szkolnych ławkach, przekonali się uczniowie klasy Va, którzy w dniach 15-19 I 2018 roku przebywali w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku.

Kaszuby to region o pięknym ukształtowaniu terenu i krajobrazie. Każdy mógł tam znaleźć interesujące zajęcia, a z pewnością nikt się nie nudził. Oto nasze wspomnienia J

Nasza klasa 5a

więcej »

Pobyt 6B w Błękitnej Szkole

Byliśmy we „Władku”,

Nie martw się nasz tatku.

Pierwszy dzień był spoko,

Prawie jak w Maroko.

Rozpalaliśmy ognisko, strzelaliśmy z łuku,

a przy tym nie zrobiliśmy żadnego huku.

Dnia kolejnego

Foki widzieliśmy kolego.

O bursztynach się uczyliśmy

I w domu morświna również byliśmy.

Nazajutrz kamienie zbieraliśmy

i do domu je zabraliśmy.

Iluzje też odwiedziliśmy,

tam świetnie się bawiliśmy.

Dnia ostatniego robiliśmy kartki,

lecz nie takie jak z drukarki.

Walizki też pakowaliśmy

i do autobusu wsiadaliśmy.

Końca opowieści o wycieczce to już czas,

teraz czeka domek nasz!

 

Paulina i Marta                            pełny tekst

więcej »

Wyjazd 6a do jump city w Gdańsku

Nowy Rok 2018 rozpoczęliśmy lekcją w-fu w Jump City w Gdańsku. Pod czujnym okiem pana trenera wykonywaliśmy różne ćwiczenia na trampolinach.

Wspaniałą zabawą była „bitwa” dziewczyny kontra chłopcy w tzw. dwa ognie, która zakończyła się remisem. Skoki do basenów z piankami, skoki „kto wyżej” to fajny sposób na sprawdzenie własnych możliwości fizycznych.

Po wspólnej zabawie udaliśmy się do KFC, a potem autokarem do domu.

G.Zywert

więcej »

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na Kociewską Kartkę Pocztową o Tematyce Bożonarodzeniowej

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim oraz Kociewskie Stowarzyszenie Edukacji i Kultury „Ognisko” po raz dwudziesty szósty zorganizowało Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na Kociewską Kartkę Pocztową o Tematyce Bożonarodzeniowej. Zadaniem konkursowym było plastyczne przedstawienie świątecznych i noworocznych obrzędów religijnych i rodzinnych na Kociewiu.

19 grudnia 2017 r. w Galerii Neptun w Starogardzie Gd. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu. Wśród nich znalazły się uczennice naszej szkoły: Maja Rychlicka (kl. I a) oraz Zuzanna Szenyk (kl. III b). Obie dziewczynki zdobyły wyróżnienie.

Dziewczynkom gratulujemy. Brawo!

K. Bembenek, B. Kowalewska

więcej »

Gminny Dzień Seniora

7 grudnia 2017, w godz. 10.00-14.00, w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się Gminny Dzień Seniora organizowany przez Grupę ENERGA przy współpracy z Gminą Pelplin. Wydarzenie, które zgromadziło sporą grupę seniorów z terenu naszej gminy, odbywało się w ramach projektu „ Seniorzy z Energią” Grupy Energa, którego celem jest aktywizacja osób starszych. Podczas tej imprezy wystąpili wokaliści z naszej szkoły: zespół „Kropelki”, Weronika Huebner, Julia Kuczkowska oraz Igor Mroziński i Karol Neuman.

K. Bembenek

więcej »

X Ogólnopolski Festiwal Twórczości Patriotycznej

W ramach  Festiwalu Twórczości Patriotycznej zmagania konkursowe odbywały się w ośmiu kategoriach tematycznych. Naszą szkołę w Konkursie Polskich Tańców Narodowych i Ludowych reprezentował zespół „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”. 1 grudnia 2017 r. w ZSO nr 2 w Gdańsku nasz zespół zaprezentował, zgodnie z regulaminem konkursowym, dwa tańce: walczyk kociewski „Szara Wisła” oraz „Koszyczek”. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 8 grudnia.  Nasz zespół zajął w tym konkursie II miejsce.

Zespół wystąpił w składzie:

Taniec – Amelia Czarnecka, Paulina Glock, Paweł Glock, Natalia Hasa, Julia Kuczkowska, Agnieszka Nagórska, Laura Piechowska, Maciej Sak, Weronika Sak, Vanessa Sarnowska, Pola Starke, Nikola Szatkowska, Zuanna Szenyk, Nadia Trochowska, Magdalena Żebrowska, Zofia Żebrowska

Śpiew – Marianna Pauch, Zuzanna Szulc

Akordeon – Stanisław Lewandowski

Skrzypce – Weronika Huebner

Klarnet – Julia Kleina

Diabelskie skrzypce – Katarzyna Bembenek

więcej »

MIKOŁAJKI W OWIDZU

    6 grudnia klasy I a i II a pojechały wczesnym rankiem do Owidza na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Zanim do tego doszło, dzieci wykonywały świąteczne kartki i dekorowały pierniki. Następnie wraz z Elfami udały się w  grupach do chatek, w których wykonywały różne zadania oraz pisały listy do Mikołaja. Każdy zespół za grzeczność i poprawne wykonanie zadań otrzymał buteleczkę eliksiru, który miał być lekarstwem dla chorego Mikołaja. W oczekiwaniu na przybycie Świętego Mikołaja dzieci bawiły się i tańczyły w towarzystwie Elfów.

Oczywiście Mikołaj dotarł do nas, wypił eliksir i poczuł się lepiej. Rozmawiał z każdym dzieckiem i dla każdego miał prezenty. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i miło spędzone mikołajki.

Alicja Bresa i Beata Kowalewska

więcej »

Kiermasz Mikołajkowy

Dziś w szkole panował mikołajkowy zawrót głowy. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował kiermasz słodkości i zagadki dla najmłodszych. W holu stanął też kalendarz adwentowy, który codziennie przynosi nam nowe zadanie, a 4 świece w stroiku odliczają kolejne tygodnie do najbardziej oczekiwanych Świąt w roku!

AT MP

więcej »

Wojewódzki konkurs plastyczny „Przyroda w Mieście”

24 listopada 2017 r. w siedzibie Polskiego Związku Działkowców Okręgowego Zarządu w Gdańsku wręczone zostały nagrody laureatom konkursu plastycznego i fotograficznego „Przyroda w Mieście”. Organizatorami tego konkursu była Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Gdańsku oraz Polski Związek Działkowców Okręgowy Zarząd w Gdańsku. Konkurs miał na celu ukazanie bogactwa przyrody w miastach i sposobów jej ochrony. Adresowany był do wychowanków  przedszkola, uczniów szkół i dorosłych województwa pomorskiego.

Wśród laureatów konkursu plastycznego znalazła się uczennica kl. 3 b, Zuzanna Szulc. W kategorii przedszkole i kl. I-III sp zajęła  III miejsce. Brawo, Zuziu!

Katarzyna Bembenek

więcej »

X Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego w Tczewie

Kolejny raz dzieci z młodszych klas wzięły udział w powiatowym konkursie plastycznym w ramach X Festiwalu Twórczości Kociewskiej. Uczniowie wykonali ilustracje do bajek Bernarda Janowicza i legend Andrzeja Grzyba. W wyniku eliminacji szkolnych do konkursu zgłoszono prace następujących uczennic: Aleksandry Czapiewskiej, Nataszy Grenc oraz Mai Rychlickiej z klasy I a, Zuzanny Libiszewskiej, Marianny Pauch, Amelii Maczyńskiej z klasy III b.

Miło nam poinformować, że wyróżnienie w tym konkursie zdobyła uczennica klasy I a, Maja Rychlicka za ilustrację do bajki B. Janowicza „Kurónek i kokoszka” wykonaną techniką kolażu. Uroczystość wręczenia nagród i wernisaż odbyły się 22 listopada w Fabryce Sztuk w Tczewie. Serdecznie gratulujemy Mai pierwszych sukcesów.

Beata Kowalewska

więcej »

VI POWIATOWY KONKURS WIEDZY EKOLOGICZNEJ

20 listopada 2017r. na Zamku w Gniewie odbył się VI Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej. Uczestniczyli w nim uczniowie klas VI powiatu tczewskiego, którzy pomyślnie przeszli etap szkolny tego konkursu.

Po zaciętej rywalizacji 3-osobowych zespołów z poszczególnych szkół zostali wyłonieni najlepsi.

Nasza szkołę reprezentowali:

Zofia Żebrowska 6a, Agata Mrozińska 6a, Paweł Glock 6a.

Każdy uczestnik został nagrodzony miłym upominkiem i dyplomem uczestnictwa w konkursie. Gratuluję naszym uczniom i życzę dalszych sukcesów.

Grażyna Zywert

więcej »

Zasady bezpiecznego zachowania się Ic

W poniedziałek, 20.11.2017r. uczniowie  z klasy I c wzięli udział w zajęciach na temat zasad bezpiecznego zachowania się na wypadek pożaru, które odbyły się w Sali edukacyjnej ,,Ognik” w Tczewie. Dzieci mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar. Dowiedziały się także jak należy się zachować sytuacjach zagrożenia, jak alarmować służby ratownicze i udzielać pierwszej pomocy. Miały okazję założyć kaski i mundurki strażackie. Wśród uczestników warsztaty wywołały wiele pozytywnych emocji.

więcej »

„Kiedy myślę Polska”

W związku z 99. rocznicą odzyskania Niepodległości Polski Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie, jak co roku, zorganizował konkurs plastyczny „Kiedy myślę Polska”. Przeznaczony był on dla dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz uczniów szkół specjalnych, wychowanków świetlic terapeutycznych i ośrodków terapii zajęciowej z terenu gminy Pelplin. Tematyka prac miała nawiązywać do Święta Niepodległości.

Na konkurs wpłynęło mnóstwo prac, spośród których jury 10 nagrodziło, a 12 wyróżniło.

Cieszymy się, że dwie prace, wykonane przez uczennice naszej szkoły zwróciły uwagę jury.

Nagrodzona została praca Darii Krakowskiej (kl. III c), wyróżniona zaś praca Marianny Pauch (kl. III b). Gratulacje, dziewczynki!

K. Bembenek, T. Szarmowska

więcej »

KONKURS PLASTYCZNY „NIE MA ŚMIECI SĄ SUROWCE”

Surowce wtórne mogą mieć wielorakie zastosowanie: z makulatury powstają zeszyty, papier toaletowy; z alumininiowych puszek i ze szklanych butelek po przetopieniu nowe opakowania, a z plastików po zmieleniu przedmioty codziennego użytku. W ten sposób chronimy i dbamy o naszą przyrodę.

Uczniowie naszej szkoły udowodnili, że surowce wtórne mogą przydać się również, jako materiał do wykonania wspaniałych prac plastycznych.

Dziękujemy za udział w konkursie przede wszystkim uczniom klasy 5b, a także 4c, 5a i 6a.

n-le przyrody

więcej »

Miło nam poinformować, że uczennica klasy V b Małgorzata Puchowska zdobyła dzisiaj II miejsce w Gminnym Konkursie Pięknego Czytania i Rozumienia Tekstu w Kulicach. Tym samym zwyciężczyni zakwalifikowała się do etapu powiatowego, który odbędzie się już w najbliższy wtorek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie.
Małgosi gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!

A. Turzyńska

Urodziny Patrona

7 listopada urodził się Biskup Konstantyn – Patron naszej szkoły. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował konkurs na „laurkę urodzinową”. Patronat nad konkursem objęła p. Barbara Nabakowska – Dyrektor Szkoły. Spośród wielu ciekawych prac, nagrodzone zostały laurki wykonane przez klasy: IIA SP, VIA SP oraz IIIB Gimnazjum.

Święto Patrona zostało uhonorowane przez SU, specjalnie na tę okazję przygotowaną dekoracją, którą stanowiły kwiaty podarowane przez uczniów wszystkich klas.

MP

więcej »

I Festiwal „Niezapominajka”

Festiwal „Niezapominajka” był imprezą organizowaną „ku pamięci” nieżyjących muzyków, piosenkarzy, tekściarzy, aktorów. Skierowany był do uczniów klas szkół podstawowych powiatu tczewskiego i okolic. Odbył się 30 października 2017 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Uczestnik konkursu wykonywał dwa utwory: jeden z repertuaru nieżyjącego artysty, drugi – dowolny (wybrany przez siebie).

W konkursie tym wzięły udział uczennice z naszej szkoły: Oliwia Drossel (kl. III b), Weronika Huebner (kl. VI a), Agata Mrozińska (kl. VI a) oraz Julia Kuczkowska (kl. II a gimn.).

Jury powołane przez organizatora Festiwalu oceniło występy wokalne i przyznało nagrody. Cieszymy się, że wśród laureatów tego konkursu znalazły się nasze młode wokalistki.

III miejsce w kategorii 9 - 11 lat zajęła Oliwia Drossel. Zaśpiewała ona piosenkę z repertuaru Ireny Jarockiej pt. „Chłopcy z weselszych lat” oraz piosenkę pt. „Słoneczko”.

I miejsce w kategorii 12-13 lat wyśpiewała Weronika Huebner. Zaprezentowała ona piosenkę pt. „Ding dong” z repertuaru zespołu 2+1, oraz piosenkę pt. „Nie dokazuj” Marka Grechuty.

Naszym wszystkim wokalistkom gratulujemy udanego występu. Brawo, dziewczęta!

Katarzyna Bembenek

więcej »

PIERWSZA WYCIECZKA KLASY I A

            Dnia 17 października pierwszaki udały się na pierwszą wycieczkę do kina w Starogardzie Gdańskim. Obejrzały animowaną komedię „Emotki”. Film, która opowiadała, o tym, że w naszych telefonach ukryty jest tajemniczy świat emotek. Minek – główny bohater był niezwykłą emotką, bo potrafił okazywać różne uczucia naraz. To doprowadziło prawie do wielkiej katastrofy, telefon miał zostać zresetowany, ale… . No właśnie, z pomocą pospieszyli przyjaciele.  Po seansie  udaliśmy się na posiłek do ulubionego McDonald`s, a dzieci wróciły do domów zadowolone i w dobrych nastrojach.

Beata Kowalewska

więcej »

Ogólnopolski Tydzień Kariery X 2017 r.

Tegorocznej edycji OTK przyświeca hasło: Ja na rynku pracy: moje talenty i moje kompetencje. W ramach szkolnych działań:

- klasy II-gie Gimnazjum uczestniczyły wraz z wychowawcami w wycieczkach zawodoznawczych do Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim oraz Leśnictwa Bukowiec,

- klasy III-cie Gimnazjum i VII SP wzięły udział w Spotkaniu z zawodami,

- z grupą uczniów z klas III-cich Gimnazjum przeprowadzone zostały rozmowy doradcze.

Tydzień Kariery wpisał się w kalendarz imprez szkolnych i stanowi okazję do refleksji nad planowaniem kariery życiowej. W tym roku gościliśmy: p. Katarzynę Rakowską, która zaprezentowała zawód muzealnika, p. Dorotę Kupczyk – pracownika socjalnego i p. Agnieszkę Trzcińską, dzięki której bliskie stały się młodzieży zawody prawnicze. Z prezentacją profesji wojskowych, przybyli do nas uczniowie i nauczyciele z ZSP w Pelplinie.

Rozmowy doradcze przeprowadziła p. Bogumiła Sankowska – doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tczewie.

Przed nami jeszcze wiele różnorodnych działań w ramach doradztwa zawodowego - zapraszam młodzież i rodziców na spotkania.

Małgorzata Pauch, pedagog i doradca zawodowy

więcej »

„Warsztaty zabytkowej architektury sakralnej gminy Pelplin dla dzieci”

Czy z klocków LEGO można zbudować wszystko?

Na to pytanie twierdząco odpowiedzą uczniowie kl. 3 b naszej szkoły. 12 października 2017 r. pod kierunkiem p. Mariusza Brzęckiego (Fundacja Nowoczesny Konin) zbudowali bowiem nasz pelpliński Kościół pw. Bożego Ciała.  Dwugodzinna praca w grupie przyniosła piękny efekt.  

Katarzyna Bembenek

więcej »

W Collegium Marianum

11 października 2017 r. uczniowie kl. 3 b zwiedzili kolejną szkołę znajdującą się w naszym mieście, Collegium Marianum.  Naszym przewodnikiem była p. Helena Serocka oraz były uczeń naszej szkoły, Marcin Kleinszmidt. Dzieci poznały historię tej szkoły, przeglądały zdjęcia i książki. Z dużym zainteresowaniem oglądały sale lekcyjne, pokoje uczniów, pokoje gościnne, kuchnię, pokój telewizyjny,  podziwiały widoki z okien poddasza. Zobaczyły refektarz oraz oratorium. Ciekawym przeżyciem były krótkie zajęcia z języka angielskiego, które przeprowadziła pani profesor tej szkoły. Zakończyły je wspólny śpiew i taniec. Było nam miło spędzić czas w liceum. Dziękujemy za gościnę.

Katarzyna Bembenek

więcej »

Impreza sportowo-rodzinna – „Mały Mistrz”

26 września 2017 r. uczniowie klasy 3 b i ich rodzice spotkali się z p. Agnieszką Sikorą-Paw, która  trenuje triathlon.  Triathlon łączy trzy dyscypliny sportowe: pływanie, bieg i  jazdę na rowerze.  Podczas spotkania p. Agnieszka opowiedziała o swojej przygodzie ze sportem, odpowiadała na pytania dzieci i rodziców, a także rozdała autografy.  Następnie obserwowała mecz piłki ręcznej w wykonaniu uczniów, a później rodziców . Obie walki były zacięte i bardzo ciekawe.

Nasza rodzinna impreza sportowa przebiegała w miłej i pełnej radości atmosferze.

Katarzyna Bembenek

Pelplińska Jesień

Jesień 1939 roku okazała się dla Pelplina tragiczna. Niemcy wymordowali pelplińskich patriotów, wśród których znaleźli się nauczyciele, pracownicy cukrowni i drukarni oraz kapłani. Nie wolno nam o tym zapomnieć.  Uczniowie klasy 3 b podczas zajęć lekcyjnych rozmawiali o II wojnie światowej, o napaści Niemiec i Rosji na Polskę, o krwawej „pelplińskiej jesieni”. Odszukali w mieście miejsca pamięci narodowej, pomodlili się za tych, którzy oddali swe życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.

K. Bembenek

więcej »

Dożynki w Janiszewie

2 września 2017 r. w Janiszewie odbyły się Dożynki Gminne. Rozpoczęła je Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem Ks. Proboszcza. Członkowie naszego szkolnego zespołu kociewskiego aktywnie włączyli się w sprawowanie Eucharystii (czytanie, psalm, niesienie darów ofiarnych).  Po Mszy św. kociewski korowód dożynkowy przeszedł na miejsce organizacji Dożynek. Wszystkich gości przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin. Następnie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne, w tym nasz zespół „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”.

Katarzyna Bembenek

więcej »

„Gzuby…” na Jarmarku św. Dominika

Od trzynastu lat podczas Jarmarku św. Dominika promowany jest region Kociewia. 3 sierpnia zaplanowany został Korowód Kociewski, w którym udział wzięły zespoły folklorystyczne (w tym także nasz szkolny zespół „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”), koła gospodyń wiejskich, a także osoby indywidualne z naszego regionu. Barwny przemarsz był okazją do zaprezentowania tradycji i zwyczajów kociewskich, które wzbudziły zainteresowanie uczestników Jarmarku.

Katarzyna Bembenek

więcej »

„Gzuby z Pelplińskiej Dwójki” zwycięzcami Przeglądu w Piasecznie

19 sierpnia 2017 r. odbył się XXIV Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia w Piasecznie. Przegląd rozpoczął się uroczystą kociewską Mszą św., po której odbył się przemarsz do Studzienki, miejsca zmagań konkursowych. Nasz szkolny zespół pieśni i tańca zaprezentował nowy program, na który złożyły się tańce i pieśni kociewskie (Hymn Kociewski, walczyk kociewski „Szara Wisła”, „Koszyczek”, „Koszykarz” i  „Korkarz”). Po występie skorzystaliśmy z przejażdżki bryczką oraz wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych.

Nasz występ w Piasecznie został doceniony przez jury– zajęliśmy I miejsce! Jesteśmy bardzo dumni ! Nagrodę wręczał nam p. Patryk Demski, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin.

 Zespół wystąpił w składzie: 

taniec – Paulina Glock, Paweł Glock, Seweryn Grenc, Julia Kuczkowska, Agnieszka Nagórska, Weronika Sak, Vanessa Sarnowska, Nadia Trochowska

grzechotka – Kornel Kleinszmidt

akordeon – Stanisław Lewandowski

diabelskie skrzypce i śpiew – Katarzyna Bembenek

więcej »

Międzywojewódzki Festiwal Zespołów Kociewskich „BRZAD”

 Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim było organizatorem  Międzywojewódzkiego Festiwalu Zespołów Kociewskich „BRZAD”, który odbył się dnia 12 czerwca 2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubichowie.

W Festiwalu udział wzięły zespoły z przedszkoli, szkół wszystkich poziomów oraz placówek kulturalnych i oświatowych z terenu Kociewia (powiat starogardzki, tczewski i świecki).  Prezentowały one program regionalny lub z elementami regionalnymi (taniec, śpiew, gadka, kipki opałki).

W Festiwalu tym udział wziął nasz szkolny zespół folklorystyczny „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”. Zespół wystąpił w składzie:

taniec - Paulina Glock, Paweł Glock, Natalia Hasa, Laura Piechowska, Maciej Sak, Weronika Sak, Vanessa Sarnowska, Zuzanna Szenyk, Magdalena Żebrowska, Zofia Żebrowska

akordeon – Stanisław Lewandowski

diabelskie skrzypce – Katarzyna Bembenek

 

Zespół zajął w tym konkursie II miejsce!

 

Katarzyna Bembenek

więcej »

DYNAMICZNI SENIORZY Z ENERGIĄ

W najbliższym czasie  w Polsce, podobnie jak w całym cywilizowanym świecie, systematycznie zwiększać się będzie liczba i udział w życiu społecznym osób starszych. Do 2025 roku 28% ludności Polski będzie liczyć  60 lat  i więcej. Za ok. 20 lat będą oni stanowić już 1/3 populacji.  Aby wspomóc naturalny proces zastępowalności pokoleń, należy już dziś poważnie zająć się wsparciem  populacji osób przygotowujących się do wejścia w 7 dekadę życia. Oprócz utrzymania samodzielności, sprawności i niezależności, ważnym elementem każdego mądrego programu wsparcia seniorów powinno być uwzględnienie ich  potrzeb: np. społeczna potrzeba aktywności i kontaktu z innymi ludźmi,  potrzeba realizacji swoich pomysłów, rozwijanie pasji i zainteresowań w realnej rzeczywistości. Senior spełniony w zakresie swoich potrzeb jest osobą świadomie kształtującą poczucie trwałości rodziny, która obdarza wnuków zainteresowaniem i akceptacją. Senior zdrowy i aktywny to człowiek zaangażowany w życie rodziny, miejsca, w którym mieszka i państwa, którego jest obywatelem.

 W związku z powyższym,  program DYNAMICZNI SENIORZY Z ENERGIĄ jest optymalnym rozwiązaniem wsparcia aktywności Polaków po 50. roku życia. Po pierwsze, odpowiada potrzebom tej grupy społecznej, a realizacja w miejscu zamieszkania czyni ten program dostępnym dla każdego.  Środowisko lokalne seniora to bezpieczny, znany teren, o czym wiedzą wszyscy samorządowcy gmin włączonych do programu. Dlatego też wyjście wójtów i rad gmin naprzeciw  tym potrzebom, jest działaniem ze wszech miar godnym naśladowania. Po drugie, projekt obejmuje program aktywności fizycznej o charakterze rekreacyjnym, adresowany wprost do odbiorcy powyżej 50. roku życia, uwzględniający jego możliwości z jednej, a potrzeby z drugiej strony. Dlatego też, w ramach projektu zrealizowane zostaną następujące bloki ćwiczeń:

 Testowanie sprawności fizycznej uczestników zajęć,  gdzie uzyskują oni  informację dotyczącą swojego poziomu sprawności fizycznej, co powinno stać się to punktem wyjścia do mobilizacji sił i środków, aby skorygować ten stan. Efekty treningu określone przyrostem poszczególnych elementów sprawności fizycznej są, z jednej strony obiektywnym kryterium  oceny jego skuteczności, z drugiej zaś- gwarantem profesjonalizmu w planowaniu i realizacji  zadanych obciążeń. Odniesienie wyników uzyskanych przez każdego indywidualnie do perspektywy: „ja wczoraj- ja dziś- ja jutro”,  może pomóc w samodzielnej kontynuacji treningu po zakończeniu cyklu.

Gimnastyka funkcjonalna- nazwa ma odzwierciedlać charakter ćwiczeń zapewniających zachowanie sprawności funkcjonalnej na długie lata życia, stąd też ćwiczenia mogą naśladować ruchy powszechnie wykonywane przez każdego człowieka w ramach tzw. samoobsługi np. ubieranie spodni, schylanie się do zawiązania butów itp.

Nordic walking z ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie posturalne- osoby w wieku senioralnym powszechnie akceptują tę nowoczesną formę ruchu, jako prostą, bo opartą o naturalną lokomocję, dostępną i tanią.

Gimnastyka sensomotoryczna: profilaktyka upadków- nazwa tego rodzaju ćwiczeń wskazuje na współdziałanie układu nerwowego z systemem receptorów, z aparatem ruchu, co jednoznacznie kojarzy się z ćwiczeniami o charakterze koordynacyjnym, mającymi za zadanie zapobiegać upadkom

 Ćwiczenia usprawniające przy muzyce- biją rekordy popularności wśród seniorów. Charakter tych ćwiczeń mocno akcentuje elementy sprawności koordynacyjnej (równowaga ciała, rytmizacja ruchów, orientacja przestrzenna, antycypacja), zaś długość ich  trwania i rodzaj obciążeń wskazuje na kształtowanie sprawności kondycyjnej (wytrzymałość, siła).

Podsumowując, warto przytoczyć zdanie prof. Józefa Drabika „Nieprawdą jest, że nie ćwiczę, bo jestem stary, ale jestem stary- bo nie ćwiczę!” a niedołężny, stary człowiek wymaga opieki, często zinstytucjonalizowanej, która kosztuje... Amerykanie jeszcze w XX wieku  odkryli pewną prawidłowość, wprost do zastosowania nie tylko w ramach projektu DYNAMICZNI SENIORZY Z ENERGIĄ ale także systemowo, na obszarze całej Polski 1$ zainwestowany w profilaktykę (AF)=3,20$ oszczędności, które przeznaczono by na opiekę (CDC) Centrum zapobiegania i zwalczania chorób w Atlancie za: Osiński 2003). Jeśli zatem inne argumenty zawiodą może warto odwołać się do siły pieniądza?

 

 

 Opracowanie: prof. nadzw. dr hab. Katarzyna Prusik

więcej »

Wycieczka do Zoo

We wtorek klasy Ib i Ic pojechały na wycieczkę do Oliwy. Najpierw udaliśmy się do Parku Oliwskiego. Dzieci spacerowały alejkami podziwiając piękne okazy roślin pochodzące z różnych kontynentów. Zobaczyły m.in. modrzewie europejskie i japońskie, kasztanowce białe, tulipanowce, magnolie drzewiaste oraz daglezje. Z kolei w Zoo miały okazję zobaczyć  z bliska niespotykane na co dzień  zwierzęta, poznać ich wygląd i tryb życia. Ostatnim punktem naszej wycieczki był posiłek w Mc donalds. W swoim zestawie każdy znalazł małe, pluszowe zwierzątko. W drodze powrotnej pomimo zmęczenia wszystkim dopisywał humor.

  E.Żur i J.Borys

więcej »

Wiosenne śpiewanie

22 maja 2018r. W Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się Konkurs wokalistów „Wiosenne śpiewanie”.
Uczestnikami byli uczniowie szkół z gminy Pelplin, którzy rywalizowali ze sobą w czterech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę zaprezentowały następujące osoby:
Agata Kolaska, Lena Piechowska, Maja Rychlicka, Szymon Fasiczka, Zuzanna Libiszewska, Oliwia Drossel, Zuzanna Szulc, Karol Neumann, Agata Mrozińska, Julia Kuczkowska, Tatiana Noga, Paulina Nagórska, Karolina Radzikowska, Małgorzata Puchowska, Julia Puchowska, Natalia Jaśniewska, Laura Piechowska, Aleksandra Kluczewska, Maja Kuczkowska, Wiktoria Chmielecka
Jury w składzie: Krystyna Czocher, Sławomir Kornas, Izabela Szweda doceniło naszych wokalistów i przyznano następujące miejsca:
Kat. II uczniowie kl. I-III szkoły podstawowe
Maja Rychlicka II miejsce
Oliwia Drossel wyróżnienie
Kat. III uczniowie kl. IV-VI szkoły podstawowej
Małgorzata Puchowska, Julia Puchowska, Tatiana Noga ex aequo II miejsce
Agata Mrozińska, Laura Piechowska III miejsce
Karolina Radzikowska wyróżnienie
Kat. IV uczniowie kl. VII szkoły podstawowe i gimnazjum
Wyróżnienie ex aequo:
Julia Kuczkowska, Wiktoria Chmielecka, Aleksandra Kluczewska, Maja Kuczkowska
                   Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
   Beata Kowalewska,  Katarzyna Bembenek, Mariola Czapiewska

więcej »

I Szkolny Turniej Taneczny za nami!

29 maja, po raz pierwszy odbył się Szkolny Turniej Taneczny o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie. W konkursie wzięły udział reprezentacje klas VII-ych, II-ich i III-ich gimnazjum.

Każda z klas prezentowała dwa tańce, w tym jeden z rekwizytem. Jury
w składzie: Barbara Nabakowska, Seweryn Pauch i Mirosław Nowacki oceniali m. in. ogólny wyraz artystyczny, pomysłowość i synchronizację. Jednogłośnym werdyktem zwyciężyła klasa IIIa gimnazjum, która obok pucharu otrzymała voucher na pizzę, którą ufundowała Pizzeria p. Worzałów.

Imprezę szkolną uświetniła obecność naszej absolwentki Anety Żelazkowskiej, która została niedawno wybrana Miss Wybrzeża oraz występ gościnny chłopaków z klasy IIIa, którzy podczas zajęć artystycznych przygotowali zaskakujący występ taneczny.

Imprezę zorganizował Samorząd Uczniowski.

A.T, M.P.

więcej »

ŚWIĘTO MAMY W KL. I A

  W piękny majowy poranek, w przeddzień Dnia Matki, wszystkie nasze mamusie przyszły do szkoły. Przyniosły ze sobą mnóstwo zdrowych produktów, ponieważ pod ich czujnym okiem odbyły się zajęcia kulinarne. Dzieci robiły soki, kefiry, owocowe szaszłyki, dekorowały babeczki i gofry. Przygotowany wspólnie posiłek był wspaniałym poczęstunkiem na Dzień Matki.

            Kolejny punkt programu stanowiły popisy wokalne, recytatorskie i taneczne dzieci. Nie zabrakło oczywiście kwiatów, upominków dla mam i łez wzruszenia.

Serdecznie dziękujemy naszym mamom za ich obecność i wspólnie spędzony czas.

B. Kowalewska

więcej »

Koncert Pamięci Anny Jantar

18 maja 2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się kolejny, dziesiąty już Koncert Pamięci, tym razem poświęcony Annie Jantar.  Licznie zgromadzona publiczność usłyszała między innymi takie przeboje jak: „Jambalaya”, „Za każdy uśmiech twój”, „Tak wiele jest radości”, „Najtrudniejszy pierwszy krok” czy „Staruszek świat”.

W koncercie wystąpili wokaliści z naszej szkoły: zespół „Kropelki” (Oliwia Drossel, Paulina Glock, Julia Laskowska, Zuzanna Libiszewska, Zuzanna Szulc), zespół „Kwiatuszki” (Natalia Hasa, Weronika Huebner, Agata Mrozińska, Nadia Trochowska, Agata Żebrowska, Zofia Żebrowska), Julia Kuczkowska, Nikola Freda oraz Igor Mroziński i Karol Neumann.

21 maja koncert zostanie zaprezentowany pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie.

Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w organizacji tego koncertu, zwłaszcza Grzegorzowi Ichniowskiemu i Piotrowi Sakowskiemu.

Katarzyna Bembenek

więcej »

Recytujemy prozę i poezję kociewską im. Antoniego Górskiego

W Finale konkursu „Recytujemy prozę i poezję kociewską im. Antoniego Górskiego”, który odbył się 16 maja 2018 r. w Starogardzkim Centrum Kultury udział wzięli laureaci Rejonowych Konkursów Gwary Kociewskiej. Przesłuchania odbywały się w dwóch kategoriach - recytacja i śpiew.

Z naszej szkoły w kategorii „recytacja” wystąpiła Agata Kolaska z kl. I a, zaś w kategorii „śpiew” Natalia Hasa z kl. VI a oraz Igor Mroziński z kl. IV b. Natalii i Igorowi przygrywał na akordeonie p. Stanisław Lewandowski.

Występy naszych uczniów wypadły pomyślnie. Oto wyniki:

Agata Kolaska – I miejsce

Natalia Hasa – I miejsce

Igor Mroziński – wyróżnienie

Naszym wychowankom gratulujemy!  K. Bembenek, B. Kowalewska.

więcej »

Majówka w Owidzu

            W piękny wiosenny poranek, 16 maja klasa I a wybrała się na krótką wycieczkę do Grodziska w Owidzu. Dzieciaki uczestniczyły w zajęciach rzemiosła ręcznego. Każdy uczestnik malował swoją tarczę i miecz, a następnie lepił naczynia i ozdoby z gliny. Kolejnym punktem programu był turniej sprawności rycerskich, m.in. trudna sztuka strzelania z łuku. Na zakończenie wycieczki odbyło się z ognisko z pieczeniem kiełbasek.

            Nasza wycieczka była okazją do spędzenia czasu w gronie rówieśników, co potwierdzają zdjęcia. Dziękujemy rodzicom za opiekę podczas wyjazdu. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej wycieczki.

B. Kowalewska

więcej »

Ogólnopolskie konkursy plastyczne zorganizowane przez SP 23 w Lublinie

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Szkoła Podstawowa nr 23 w Lublinie byli organizatorami dwóch ogólnopolskich konkursów plastycznych przeznaczonych dla uczniów szkoły podstawowej. W obu konkursach udział wzięli uczniowie kl. 3 b naszej szkoły.

W konkursie  „Jan Paweł II przyjacielem sportu i olimpizmu” wyróżnienie zdobyła Pola Starke, która narysowała Papieża kibicującego naszej drużynie piłkarskiej podczas meczu z Niemcami.

W konkursie „Polscy sportowcy na olimpiadach i mistrzostwach  świata” wyróżnienie zdobyła Amelia Maczyńska, która namalowała Justynę Kowalczyk podczas zawodów sportowych.

Dziewczynkom gratulujemy wyróżnień i życzymy kolejnych ciekawych prac.

Katarzyna Bembenek

więcej »

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja- to Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę książek, o które szkoła wzbogaciła się w bieżącym roku szkolnym. Książki te otrzymano w ramach projektu ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa’’. Do szkoły dotarło 1131 książek, w tym 50 % stanowią lektury. Zaproszeni uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami zapoznawali się z nowościami czytelniczymi oraz dowiadywali się, jakie etapy przechodzi książka, zanim dotrze do czytelnika. Uczniowie z chęcią wypożyczyli nowe książki, a niektórzy wykonali plakaty, zagadki i wierszyki reklamujące czytelnictwo. Wśród tych prac wyróżnił się plakat wykonany przez uczennice kl. II a – Zuzannę Jabłońską i Nadię Bugajską.

Z. Lichnerowicz i A. Bresa

więcej »

Spotkanie z Panią Barbarą Gawryluk w MBP w Pelplinie

9 maja 2018 r. nasze miasto odwiedziła autorka książek dla dzieci, p. Barbara Gawryluk. Podczas spotkania z małymi czytelnikami w interesujący sposób opowiedziała o swojej pracy, pomysłach na książki, ciekawych spotkaniach z ludźmi i niezwykłymi zwierzętami, które stają się bohaterami jej książek.

Podczas spotkania, w którym brali udział uczniowie kl. III b zostały ogłoszone wyniki gminnego konkursu plastycznego „Wiosenne czytanie- malowanie do tekstów Barbary Gawryluk”. Oto nagrodzeni uczniowie:

II miejsce – Amelia Maczyńska i Zuzanna Szulc

III miejsce – Pola Starke

Nagrody książkowe laureatom konkursu wręczyła p. Barbara Gawryluk. Brawo, dziewczynki!

Katarzyna Bembenek

więcej »

III Powiatowy Konkurs „Żywoty Świętych”

Rok 2018 został ogłoszony

ROKIEM ŚW. STANISŁAWA KOSTKI,

który jest patronem dzieci i młodzieży.

Z tej okazji klasy starsze naszej szkoły wzięły udział

w III Powiatowym Konkursie „Żywoty Świętych”,

 gdzie nasza uczennica Agata Toporowska zajęła II miejsce J

Pozostali uczniowie podjęli wyzwanie na etapie szkolnym. Wyniki przedstawiają się następująco:

KLASY 3

I miejsce – Marianna Pauch i Nella Konkel

II miejsce – Paulina Glock i Wiktoria Rozkwitalska

III miejsce – Katarzyna Kotaś i Weronika Jaśniewska

KLASY 4-5 

I miejsce – Małgorzata Puchowska

II miejsce – Monika Bobkowska i Kinga Bauer

III miejsce – Julia Puchowska

GRATULUJEMY  J

Honorowy patronat nad konkursem objął ksiądz proboszcz

Tadeusz Brzeziński, któremu dziękujemy serdecznie za życzliwość

oraz ufundowanie pięknych nagród.

więcej »

Finał IX Konkursu Biblijnego

Za nami finał IX Konkursu Biblijnego organizowanego przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Dzieło Biblijne Diecezji Pelplińskiej, odbywającego się pod patronatem kuratorów oświaty województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Tematem tegorocznej edycji konkursu było „Braterstwo w Biblii”.

W konkursie na etapie szkolnym 7 grudnia 2017 r. wzięło udział 2362 uczniów z 82 szkół podstawowych oraz 1233 uczniów z 53 szkół podstawowych z klasami gimnazjalnymi.

Etap rejonowy odbył się 27 lutego 2018 r. i uczestniczyło w nim 394 uczniów ze szkół podstawowych oraz 156 uczniów z klas gimnazjalnych. Z etapu rejonowego do finału zakwalifikowało się 59 uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz 64 uczniów klas VII szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. Finał konkursu odbył się 21 kwietnia 2018 r. w Chojnicach w gościnnych progach parafii Ścięcia Św. Jana Chrzciciela.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice szkoły podstawowej: Kinga Bauer z klasy 5a oraz Weronika Huebner z klasy 6a, które wykazały się ogromną wiedzą i znajomością Pisma Świętego. Obie uczennice zostały laureatkami.

Po dogrywce ustnej na podium stanęła i miejsce III zajęła Weronika!

BARDZO SIĘ CIESZYMY I OGROMNIE GRATULUJEMY !

Dziękujemy naszym uczennicom za godne reprezentowanie naszej szkoły.

 Za to, że podjęły się tak trudnego tematu, za ich zmagania, które trwały przez wiele miesięcy, motywację i życzymy dalszych sukcesów.

Zwieńczeniem konkursu było nabożeństwo Słowa Bożego w Bazylice chojnickiej.

 Tam też nastąpiło uroczyste podsumowanie i wręczenie dyplomów i nagród.

S.N.

więcej »

Konkurs Gwary Kociewskiej

12 kwietnia 2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się Konkurs Gwary Kociewskiej, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły. W kategorii klas I- III gadki i wiersze kociewskie przedstawiły: Agata Kolaska (kl. I a), Zuzanna Libiszewska (kl. III b) oraz Maja Rychlicka (kl. I a).  W kategorii klas IV – VI zaprezentowali się: Natalia Hasa (kl. VI a) oraz Igor Mroziński (kl. IV b).

Miło nam poinformować, że

I miejsce zajęła Agata Kolaska

II miejsce otrzymała Natalia Hasa

wyróżnienie zdobył  Igor Mroziński

Naszym recytatorom gratulujemy udanych występów i osiągniętych sukcesów.

K. Bembenek, B. Kowalewska

więcej »

Wycieczka klas trzecich do Gdyni

5 kwietnie 2018r. uczniowie klasy III a, III b i III c wybrali się na wycieczkę do Gdyni. Najpierw odwiedziliśmy Teatr Muzyczny, gdzie oglądnęliśmy przepiękne przedstawienie pt. „Piotruś Pan w 3D”. Dzieci były oczarowane bogatymi dekoracjami, piękną oprawą muzyczną oraz wyjątkowymi strojami aktorów. Po niezwykle emocjonującym występie udaliśmy się na obiad do restauracji „Dobra Koza”, gdzie wszyscy zjedli smaczny posiłek. Pełni sił, przeszliśmy do kolejnego punktu wycieczki, a mianowicie do Centrum Nauki Eksperyment. Uczniowie mieli okazję przez dwie godziny samodzielnie wykonywać różnego rodzaju doświadczenia i eksperymenty z dziedziny: biologii, fizyki, chemii i elektromechaniki. Pełni wrażeń, z uśmiechami na ustach wróciliśmy do domu.

K. Bembenek, K. Borowska

więcej »

Wojewódzki Konkurs Twórczości Regionalnej Dzieci i Młodzieży

20 marca 2018 r. w Zespole Szkół Specjalnych w Kwidzynie rozstrzygnięty został Wojewódzki Konkurs Twórczości Regionalnej Dzieci i Młodzieży pn. „Mój region”. Przedmiotem konkursu były prace plastyczno – techniczne promujące dany region.

W konkursie tym udział wzięli uczniowie kl. III b naszej szkoły, którzy w formie plastycznej przedstawili nasze miasto i okolice.

I miejsce w tym konkursie zajęła Pola Starke, zaś wyróżnienie zdobyła Zuzanna Szulc.

Brawo, dziewczynki!

Katarzyna Bembenek

więcej »

W Ergo Arenie

23 lutego 2018 r. w Ergo Arenie zmierzyły się dwie siatkarskie drużyny: Trefl Gdańsk i Asseco Resovia Rzeszów. Zmaganie było bardzo ważne dla gdańskiej drużyny – wygrana gwarantowała awans na 4. miejsce w tabeli PlusLigi.  Na mecz wraz ze swoimi rodzicami udali się uczniowie klasy III b, którzy rozpoczęli w ten sposób zdobywanie sprawności „Piłkarza” w ramach programu „Mały Mistrz”. Dzieci ile sił w płucach kibicowały Treflowi, z dużym zainteresowaniem śledziły podania, serwy, bloki. Udało się!. Trefl Gdańsk zwyciężył 3:0 i awansował w tabeli!
Po meczu równie ciekawe okazało się spotkanie z siatkarzami i trenerem Trefla.
Katarzyna Bembenek 

więcej »

Wyjazd kl. 3 b na basen

Kolejny wyjazd na kwidzyński basen uczniów klasy 3 b odbył się 17 stycznia 2018. Dzieci pod okiem instruktora pływania doskonaliły swoje umiejętności – pływały na dużym basenie. Pod koniec zajęć rozegrały mecz w dwa ognie.

K. Bembenek

więcej »

III Wojewódzki Konkurs Piosenki Aktorskiej i Musicalowej

20 stycznia 2018 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni odbył się III Wojewódzki Konkurs Piosenki Aktorskiej i Musicalowej. Uczestnikami konkursu byli uczniowie-soliści z województwa pomorskiego. Przesłuchania odbywały się w czterech kategoriach wiekowych. Każdy uczestnik zaprezentował jedną dowolną piosenkę aktorską lub musicalową w języku polskim.

Do zmagań konkursowych zgłosiła się Julia Kuczkowska, uczennica kl. II a gimn.  Przygotowała ona piosenkę z musicalu „Nędznicy” – „Wyśniłam sen”. 

W konkursie udział wzięła także absolwentka naszej szkoły, Nikola Freda, która zaprezentowała piosenkę aktorską pt. „Nogi roztańczone”.

Zmagania konkursowe oceniało profesjonalne jury, w skład którego wchodzili m. in. wokaliści Teatru Muzycznego w Gdyni.

Julia Kuczkowska zdobyła wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej, zaś Nikola Freda III miejsce. Dziewczętom gratuluję!

Katarzyna Bembenek

więcej »

Niecodzienna lekcja wychowania fizycznego w 3 b SP

22 stycznia 2018 r. uczniowie klasy III b na zajęciach wychowania fizycznego gościli koszykarzy z Polpharmy Starogard Gd.  Dzieci zaprezentowały zdobyte umiejętności gimnastyczne, zdobywając sprawność GIMNASTYKA w ramach programu „Mały Mistrz”. Ich próbom przyglądali się zaproszeni sportowcy oraz rodzice. Każdy uczeń wykonał przewrót w przód, w tył, mostek, wymyk na drążku, zwis na drabinkach z jednoczesnym unoszeniem ugiętych nóg. Udało się – sprawność zdobyta! Następnie rozegrane zostały mecze z udziałem naszych gości i rodziców. Podziw wzbudziły rzuty do kosza w wykonaniu starogardzkich koszykarzy oraz łatwość w prowadzeniu piłki.
Po zajęciach fizycznych nadszedł czas na krótkie spotkanie w sali lekcyjnej.  Nasi goście chętnie odpowiadali na pytania dzieci i rozdawali autografy.Czas z koszykarzami upłynął bardzo szybko i w miłej atmosferze. Bardzo dziękuję za to sympatyczne spotkanie i za dodatkową mobilizację dzieci do podejmowania sportowych wyzwań.

Katarzyna Bembenek

więcej »

Przegląd Kolęd w „Dwójce”

10 stycznia br. odbył się VIII Przegląd Kolęd i Pastorałek, który zgromadził młodych wykonawców z dziewięciu szkół; naszych gminnych oraz kilku okolicznych. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, który ufundował także nagrody dla laureatów I-szych miejsc.

Relację z Przeglądu można znaleźć na stronie Radia Głos, które objęło imprezę patronatem medialnym. Uczestnicy oceniani byli w trzech wiekowych: klasy III-IV, V-VI szkoły podstawowej oraz VII, II i III gimnazjum). 

laureaci

więcej »

Wycieczka 5b do Władysławowa

5 stycznia 2018r. uczniowie klasy 5 b pojechali na wycieczkę do Władysławowa. Po drodze wstąpili do Swarzewa. Tam nawiedzili kościół, w którym został ochrzczony nasz patron Biskup Konstantyn Dominik. Następnie ruszyli w dalszą podróż.

Kolejnym punktem docelowym było Muzeum Motyli. Ekspozycja zawiera zbiory motyli i owadów pochodzących z całego świata. Wystawa obejmuje ponad 70 gablot entomologicznych, w których zgromadzono ponad 3000 okazów: motyli, chrząszczy, pluskwiaków, a także pająków, skorpionów i innych stawonogów. Poza wymienionymi zbiorami uczniowie mogli obejrzeć kolekcję monet, zabawek, pamiątek i pułapek związanych z “owadzią tematyką”.

W tym samym budynku mieści się także wystawa pt. „Magiczny Zawrót Głowy”. Jest to miejsce, w którym wychowankowie mieli możliwość poznania tajemnic iluzji optycznych, paradoksów, dziwnych obrazów i zabawnych trików.

Na zakończenie uczniowie weszli na Wieżę Widokową, aby podziwiać panoramę Władysławowa i okolic. Na szczęście widok nie został zakłócony przez niesprzyjające warunki atmosferyczne. Tego dnia wiało i padało…

W drodze powrotnej nie mogło obyć się bez wizyty w McDonaldzie.

A.Turzyńska

więcej »

Gzuby z Pelplińskiej Dwójki w Warszawie

21 grudnia 2017 r. zespoły kociewskie „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki” oraz „Modraki” wspólnie zaśpiewały kolędy podczas spotkania wigilijnego w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło. Przy okazji wizyty w Warszawie zwiedziliśmy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Dzięki Panu Kazimierzowi Smolińskiemu, Sekretarzowi Stanu, dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje parlament, jakie są obowiązki i prawa parlamentarzystów. Wyjazd do stolicy możemy uważać za interesujący i udany.

więcej »

Mikołajkowy turniej szachowy

  W środę 20 grudnia zostały ostatecznie zakończone  rozgrywki w ramach Mikołajkowego Szkolnego Turnieju Szachowego. Do rywalizacji przystąpiło ogółem 18 uczniów.

W kategorii klas I – IV zwycięstwo odniósł Seweryn Grenc. Drugie miejsce zajął Kacper Dettlaff a trzecie Artur Szela.

W kategorii klas VII SP i klas II i III Gim. Najlepszy okazał się Dominik Broszczak.  Drugie miejsce zajął Nataniel Szafraniec a trzecie Oskar Czerski.

Janusz Trepkowski

więcej »

„Karmnik dla ptaków”

        W środę 6 grudnia komisja powołana przez Panią Dyrektor dokonała przeglądu prac wykonanych przez uczniów naszej szkoły w ramach konkursu „Karmnik dla ptaków”. W tym roku do konkursu przystąpiło 24 uczniów. W ocenie prac wzięto pod uwagę funkcjonalność, oryginalność, zgodność z tematem oraz pomysłowość.

       Najwyżej został oceniony karmnik wykonany przez Karola Neumanna ucznia klasy 4c  – pierwsze miejsce.

Na drugim miejscu sklasyfikowano pracę wykonaną przez Sandrę Chyła uczennicę klasy 1c.

Na trzecim miejscu sklasyfikowano pracę Piotra Brzegowy ucznia klasy 1c.

Zostały również wyróżnione prace następujących uczniów:

- Aleksandry Czapiewskiej kl. 1a,

- Leny Wołoszyk kl. 1a,

- Karoliny Isakowskiej kl. 1c,

- Filipa Gapa kl. 1c,

- Radka Ogonowskiego kl. 1c                                                                     

Janusz Trepkowski

więcej »

Ogólnopolski konkurs wokalny „Piosenki Romualda Lipko”

27 listopada 2017 r. na scenie MDK w Sopocie odbył się VI Ogólnopolski konkurs wokalny „Piosenki Romualda Lipko”. Na konkurs zgłosiło się 56 uczestników z całej Polski. Prezentacje konkursowe odbywały się w obecności Romualda Lipko – polskiego kompozytora, multiinstrumentalisty, od lat związanego z Budką Suflera.

W zmaganiach konkursowych udział wzięły uczennice naszej szkoły – Weronika Huebner (kl. VI a) i Julia Kuczkowska (kl. II a gimn.) oraz nasza absolwentka, Nikola Freda.

Miło nam poinformować, że Weronika Huebner piosenką „Wszystko czego dziś chcę” z repertuaru Izabeli Trojanowskiej wyśpiewała wyróżnienie. Również Nikola Freda, która zaprezentowała piosenkę „Do żony wróć” z repertuaru Anny Jantar, wywalczyła wyróżnienie.

Naszym wokalistkom serdecznie gratulujemy udanego występu!

Katarzyna Bembenek

więcej »

Urodziny Misia

W ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia dzieci z klasy I a przywiozły do szkoły swoje ulubione misie. Nauczyły się krótkiego wierszyka o misiu, wykonały opaski na głowę z jego wizerunkiem, oglądały filmy przyrodnicze o niedźwiedziach brunatnych i polarnych. Uczestniczyły w konkursach i głosowały na najpiękniejszego misia. Jak to podczas urodzin bywa, nie obyło się bez odśpiewania „Dwieście lat”, bo pluszak obchodził 115 urodziny i słodkiego poczęstunku. Na koniec dzieci miały okazję wysłuchać fragmentu książki Michaela Bonda „Paddington”, opowiadającej o przygodach małego niedźwiadka w czerwonym kapeluszu, którego pewna rodzina z Londynu przygarnęła do siebie. Zapraszam do lektury książki lub obejrzenia filmu w kinie.

B. Kowalewska

więcej »

„Krajobraz Kociewia – tradycje i współczesność”

28 listopada 2017 r. podczas wernisażu wystawy pokonkursowej w auli Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd. wręczone zostały nagrody laureatom Kociewskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pn. „Krajobraz Kociewia – tradycje i współczesność”.  Wśród nich znalazły się dwie uczennice naszej szkoły.

Zuzanna Szenyk zdobyła nagrodę, zaś Zuzanna Szulc wyróżnienie.

Dziewczynkom gratulujemy kolejnego sukcesu. Brawo!

Katarzyna Bembenek

więcej »

VIII Gminny Konkurs „Opowiem Wam”

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie zorganizowała 24 listopada konkurs „Opowiem Wam…”. W konkursie wzięły udział dziewczynki z kl. I a.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce – Agata Kolaska za opowiadanie baśni „Czterej muzykanci z Bremy”

III miejsce – Maja Rychlicka za baśń „Wilk i 7 koźlątek” braci Grimm

 

Dziewczętom należą się gratulacje, a rodzicom podziękowania za współpracę i przygotowanie pięknych strojów.

B. Kowalewska

więcej »

Koncert Pamięci Jonasza Kofty

„Myślę, że każdy artysta marzy o tym, aby jego twórczość przetrwała i mogła być inspiracją dla młodych ludzi. To oznacza pamięć, a tyle jest ludzkiego życia, ile pamięci o nim...”

Te słowa Pani Jagi Kofty, żony Jonasza, rozpoczęły kolejny Koncert Pamięci, który odbył się 17 listopada 2017 r. w Miejskim Domu Kultury. Wokaliści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie przypomnieli piosenki z tekstami Jonasza Kofty, znanego i żyjącego w pamięci poety. Zgromadzona publiczność usłyszała m.in. „Wakacje z blondynką”, „Radość o poranku”, „Kwiat jednej nocy”, „Pamiętajcie o ogrodach”. 

Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli mi w organizacji koncertu.

Katarzyna Bembenek

więcej »

Zajęcia w PSP w Tczewie

We wtorek 21 listopada nasza klasa wzięła udział w zajęciach edukacyjnych w PSP w Tczewie. Pan strażak wyświetlił nam filmy, dzięki którym dowiedzieliśmy się, jak prawidłowo zachować się w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Widzieliśmy wiele wozów i sprzętów strażackich. Najbardziej podobało nam się to, że mogliśmy założyć stroje i hełmy strażackie. Pani uwieczniła wszystko na pamiątkowych zdjęciach.

kl. 2 A z p. A. Bresą.

więcej »

Talent Show w Malborku

   W dniu 7 listopada uczniowie klasy szóstej i siódmych z wychowawcami mieli okazję zobaczyć jak wyglądają kulisy nagrywania teledysku w Malborku. Profesjonalni operatorzy, dźwiękowcy, kierownik planu i sympatyczny prowadzący zaangażowali śmiałków do zaprezentowania swoich talentów. Nie zabrakło również tradycyjnej wizyty w McDonald'sie i spaceru urokliwymi ścieżkami Malborka.     A.Nowak

więcej »

XVIII Spotkanie z Pieśnią i Piosenką Patriotyczną w Chojnicach

10 listopada 2017 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach odbyło się XVIII Spotkanie z Pieśnią i Piosenką Patriotyczną „Cześć polskiej ziemi”.  W przeglądzie udział brali” soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne w czterech kategoriach wiekowych (kl. I-III, IV-VI, VII i gimnazjalne oraz młodzież ponadgimnazjalna). Każdy wykonawca prezentował jedną piosenkę o treści patriotycznej.
Naszą szkołę reprezentowały zespoły „Kropelki”, „Kwiatuszki” oraz Julia Kuczkowska. 
Zespół „Kropelki” (kl. I-III) zaśpiewał piosenkę „Nasza Ojczyzna”. Wystąpił w składzie: Oliwia Drossel, Paulina Glock, Julia Laskowska, Zuzanna Libiszewska, Marianna Pauch, Zuzanna Szulc.
Zespół „Kwiatuszki” (kl. IV-VI) zaprezentował piosenkę „Serce w plecaku”. Skład zespołu: Natalia Hasa, Weronika Huebner, Agata Mrozińska, Nadia Trochowska, Agata Żebrowska, Zofia Żebrowska.
W kategorii kl. VII-gimnazjum wystąpiła Julia Kuczkowska. Zaśpiewała piosenkę „Czerwone maki na Monte Casino”.
Obrady jury okazały się dla nas bardzo szczęśliwe. Wszystkie nasze prezentacje zostały wysoko ocenione.
„Kropelki” – I miejsce
„Kwiatuszki” – I miejsce
Julia Kuczkowska – II miejsce
Dziewczętom gratulujemy udanych występów i osiągniętych sukcesów.
Katarzyna Bembenek 

więcej »

Świeżaki w szkole

8 listopada przypada Dzień Zdrowego Śniadania i Jedzenia. Właśnie z tej okazji uczniowie klasy I a przynieśli na zajęcia Świeżaki. Z ich pomocą poznali zasady zdrowego i racjonalnego odżywiania się. Kolorowe maskotki – warzywa i owoce, przypominały, że muszą stanowić najistotniejszy składnik dziecięcych posiłków.

Dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat zdrowego stylu życia. Śpiewały razem ze Świeżakami ich hymn. Nie obyło się też bez wspólnych ćwiczeń ruchowych, do których również zachęcają Świeżaki. Ważnym punktem dnia było zdrowe II śniadanie. Maluchy jadły kanapki, owoce i warzywa, piły kefir. Na koniec każdy rysował piramidę żywienia.

Kolorowe i radosne zajęcia z pewnością zostaną w pamięci uczniów.

więcej »

Konkurs plastyczny „Jan Paweł II – świadek historii Polski”

Organizatorem XII edycji wojewódzkiego konkursu dla dzieci i młodzieży „Moje wzrastanie ku pełni człowieczeństwa” na temat  „Jan Paweł II – świadek historii Polski” było Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie” w Przemyślu, świetlica „Wrastanie” w Radymnie. Zadaniem konkursowym było namalowanie Jana Pawła II w okolicznościach znaczących dla historii Polski.
21 października 2017 r. w Radymnie wręczone zostały dyplomy i nagrody laureatom konkursu. Wśród nich znalazła się uczennica kl. III b, Zuzanna Szulc. Przedstawiła ona Jana Pawła II modlącego się przed Cudownym Obrazem Jasnogórskim. 
Zuzi gratulujemy sukcesu!
Katarzyna Bembenek 

więcej »

Z książką mi do twarzy

      W październiku z okazji  ,,Miesiąca Bibliotek’’  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie  „Z książką mi do twarzy”.  Najmłodsze dzieci  z klas I-III wykonały prace w formie plastycznej,  a pozostali uczniowie przygotowali fotografie. Oto wyniki konkursów:

  • Konkurs plastyczny: I miejsce – Marianna Pauch i Zuzanna Szulc kl. III b  ; II miejsce – Nella Konkel kl. IIIa ; III miejsce – Pola Starke i Zuzanna Libiszewska kl.III b; wyróżnienie – Zuzanna Szenyk kl. III b, Lena Piechowska kl. I a i Mateusz Smugaj kl. IIIa.
  • Konkurs fotograficzny: I miejsce – Laura Piechowska kl. V a; II miejsce -  Marta Jaśniewska II bg.

Organizator: biblioteka szkolna.

więcej »

Gminny Turniej „Mały Mistrz”

30 października 2017 r. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Rudnie odbył się Gminny Turniej „Mały Mistrz” (edycja jesienna).  W zawodach startowały reprezentacje szkół podstawowych kl. I-III. Każda drużyna składała się z pięciu dziewczynek i pięciu chłopców.

Po prezentacji drużyn i rozgrzewce rozpoczęły się konkurencje sportowe, które mierzone były na czas. Towarzyszyły im ogromne emocje i zdrowa rywalizacja zgodna z zasadą fair play.

Po słodkim poczęstunku ogłoszone zostały wyniki i wręczone dyplomy i medale. Nasza drużyna zajęła IV miejsce. Brawo!

K. Bembenek

więcej »

Gala Edukacyjna

19 października 2017 r. w Bibliotece Diecezjalnej im. Bernarda Szlagi wręczone zostały nagrody i stypendia Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin. Podczas tegorocznej Gali Edukacyjnej wystąpił Chór Cantores Minores z Gniewu pod kierownictwem Izabeli Chyły.

Miło nam, że wśród stypendystów znalazła się spora grupa uczniów naszej szkoły.

Stypendium naukowe otrzymała Faustyna Klin.

Stypendia artystyczne otrzymali: Paweł Glock, Natalia Hasa, Weronika Huebner, Julia Kuczkowska, Agata Mrozińska, Laura Piechowska, Weronika Sak, Nadia Trochowska, Agata Żebrowska, Zofia Żebrowska.

Naszym uczniom gratulujemy!

więcej »

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie

10 października 2017 r. uczniowie klasy 3 b zwiedzili Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Janusza Pasierba w Pelplinie. Po szkole oprowadził nas pan dyrektor. Spotkaliśmy się także z p. pedagog i nauczycielem w-fu. Mieliśmy okazję „zajrzeć” do niektórych klas, biblioteki, gabinetu p. pedagog, sali gimnastycznej, sekretariatu, a także chwilę pobyć w gabinecie pana dyrektora. Na zdjęciach zawieszonych na korytarzu szkolnym kilkoro dzieci rozpoznało swoich rodziców. Może niektórzy uczniowie będą uczyć się w tej szkole? Czas pokaże. Dziękujemy p. dyrektorowi za miłe przyjęcie.

Katarzyna Bembenek

więcej »

W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

OSW to szkoła z internatem, w której uczą się dzieci niepełnosprawne. Placówkę tę 9 października 2017 r. odwiedzili uczniowie klasy 3 b. Pani pedagog oprowadziła nas po szkole i internacie. Zobaczyliśmy sypialnię, sale, w których uczą się dzieci. Bardzo podobał nam się pokój relaksacyjny, a także sala gimnastyczna z siłownią. Mieliśmy okazję do spotkania z uczniami tej szkoły. W świetlicy  wzięliśmy udział w zajęciach plastycznych. Wspólne spotkanie zaowocowało pięknymi pracami. Cieszymy się, że mogliśmy poznać nowych kolegów i wspólnie z nimi spędzić czas. Dziękujemy za gościnę.

Katarzyna Bembenek

więcej »

W Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie

6 października 2017 r. uczniowie klasy 3 b zwiedzili Wyższe Seminarium Duchowne. Ks.  kleryk Mateusz ciekawie opowiadał dzieciom o tej wyższej uczelni, zaprowadził w jej najciekawsze miejsca.  Na tabletach zawieszonych na holu dzieci rozpoznawały pelplińskich księży, w tym naszego księdza proboszcza, a także pelplińskich męczenników, o których mówiły podczas zajęć o „pelplińskiej jesieni”. Ponadto zobaczyły klerycką siłownię, czytelnię, sale wykładowe, „strefę kibica”, salę kaszubską, kaplicę św. Barbary, jadalnię, a także spacerowali po ogrodzie seminaryjnym. Czas upłynął ciekawie i bardzo szybko, za co jesteśmy wdzięczni ks. klerykowi.

Katarzyna Bembenek

więcej »

Z wizytą w Szkole Muzycznej

W Pelplinie mamy kilka szkół. Jedną z nich jest Państwowa Szkoła Muzyczna im. Janiny Garści. Uczą się w niej dzieci utalentowane muzycznie.  2 października 2017 r. uczniowie klasy 3 b, którzy w tym roku szkolnym poznają swoje miasto, odwiedzili tę placówkę. Przywitała ich pani dyrektor Krystyna Czocher, która opowiedziała o swoich uczniach, o tym, w jaki sposób można „dostać się” do szkoły, jak odbywają się lekcje. Podczas spaceru dzieci zobaczyły sale, w których uczniowie uczą się gry na instrumentach oraz świetlicę szkolną. Następnie odbył się koncert muzyczny. Uczniowie szkoły muzycznej zaprezentowali brzmienie różnych instrumentów. Były to skrzypce, akordeon, pianino, gitara, klarnet, wiolonczela, flet poprzeczny. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dziękuję Pani Krystynie Czocher za ten wspólnie spędzony czas.

Katarzyna Bembenek

więcej »

Klasa 3a i 3b w „Jabłoniowym Dworku” w Maleninie

5 października 2017 r. uczniowie kl. 3a i 3b udali się na wycieczkę przyrodniczą. Najpierw zwiedzili gospodarstwo rolne w Pomyjach. Mieli okazję na własne oczy zobaczyć stare narzędzia i maszyny rolnicze. Atrakcją był koń, który jadł z ręki i chętnie dał się głaskać.

Następnie uczniowie pojechali do Malenina. W „Jabłoniowym Dworku” spotkali się z sadownikiem, który bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy. Dzieci dowiedziały się mnóstwa interesujących rzeczy o jabłoniach i nie tylko, zobaczyli też kwitnące na jabłoni kwiaty (naprawdę). Mieli okazję samodzielnie zerwać jabłka i je zjeść. Smakowały wszystkim. Resztki otrzymały zwierzęta. Potem była wspólna zabawa, ognisko, pieczenie kiełbasek. Sok z jabłek również był pyszny. Kolejną atrakcją było obieranie jabłka, wszystkim  udało się zrobić serpentynę, a także zawody sportowe zakończone przeciąganiem liny. Swoje wrażenia po pobycie w sadzie dzieci przedstawiły w formie pracy plastycznej. Na zakończenie wizyty w „Jabłoniowym Dworku” każdy otrzymał pyszną szarlotkę (palce lizać!).

Wycieczka była niezwykle pouczająca i udana (deszcz zaczął padać wtedy , gdy dzieci wracały już do domu).

K. Bembenek, K. Borowska

więcej »

1/2 finału wojewódzkiego w szachach drużynowych

Reprezentacja naszej szkoły w składzie:

- Kamila Małolepsza

- Dominik Broszczak

- Nataniel Szafraniec

- Rafał Dąbrowski

5 października uczestniczyła w 1/2 finału wojewódzkiego w szachach drużynowych. Finał ten odbył się w Gdyni w klubie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Po ciężkich potyczkach z drużynami szkół trójmiejskich, ostatecznie drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie zajęła IV miejsce.

więcej »

Pielgrzymka klas 3 SP do Piaseczna

Dzięki zaproszeniu Księdza Proboszcza, wszystkie dzieci z naszej parafii, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii świętej, w sobotę 16 września pielgrzymowały do Sanktuarium Matki Bożej  Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie wspólnie ze swoimi wychowawcami i katechetami. Podczas Mszy Świętej prosiliśmy naszą Matkę aby pomogła nam jak najlepiej przeżyć ten czas przygotowań do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Po Mszy Świętej był czas na rozrywkę i zabawy sportowe, które przyniosły nam wiele radości, uśmiechu i wprawiły w dobry humor. Udaliśmy się również do miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej. Po wspólnej modlitwie i zaczerpnięciu wody z cudownego źródełka wróciliśmy do domu pełni wrażeń i radości w sercu.
Dziękujemy ks. Proboszczowi Tadeuszowi Brzezińskiemu za możliwość uczestniczenia w tej szczególnej pielgrzymce oraz za miłe, słodkie niespodzianki.

Matko, weź nas w Swoją opiekę!

Matko, pokieruj nami,

Tobie się oddajemy i zawierzamy!

więcej »

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Biskupa Konstantyna Dominika w Pelplinie
    ul. Kościuszki 12 A
    83 - 130 Pelplin
  • (+48) 58-536-15-69
    [email protected]

Galeria zdjęć

').appendTo(parentElem); fileid = fileid ? fileid : '' $j.post('/photos/?jwgc=EdupageGalleryViewer&photo='+albumid+'&gallery='+galleryid+'&fileid='+fileid, {}, function(data) { if (data != '') { $div.html(data); $div.css('background-image','none'); } }); shownGalleryDialog = $div; $div.on('remove',function() { window.location.hash = ''; shownGalleryDialog = null; for (var i=0;i