Menu

Kardynał Stefan Wyszyński

28 maja 1981 w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, o godzinie 4.40 zmarł Stefan kardynał Wyszyński, Prymas Polski.

Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego trwał 30 lat. Przełomem było zatwierdzenie w styczniu 2019 roku przez Lekarzy Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych cudu uzdrowienia za wstawiennictwem kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, zaplanowana na 7 czerwca w Warszawie, została bezterminowo zawieszona. Hierarchowie kościelni nie wyznaczyli jeszcze nowej daty wydarzenia, która będzie uzgadniana przy uwzględnieniu sytuacji epidemiologicznej.

Kult prymasa Stefana Wyszyńskiego rozwija się. Chcąc uczcić Wielkiego Prymasa uczniowie naszej szkoły przygotowali prezentacje multimedialne oraz prace plastyczne ilustrujące nie tylko postać prymasa Stefana Wyszyńskiego ale i przesłanie w którym  tłumaczył, co znaczy kogoś miłować. Katechetki

Prezentacje: Amielia Ponczek, Igor Mroziński, Marta Budziszewska, Mateusz Szymański, Miłosz Rozkwitalski. Natalia Hasa, Natalia Sadowska, Nikola Szatkowska, Ola Myga, Paweł Glock, Wiktoria i Krzysztof Rozkwitalscy, Wiktoria Osielska

Sukces naszych wychowanków na konkursie gwary kociewskiej

12 maja 2020 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się konkurs gwary kociewskiej. W tym roku, ze względu na pandemię, polegał on na nagraniu audio-video (np. za pomocą smartfonu) wybranego utworu w gwarze kociewskiej. Prezentacja odbyła się online.

Nie było łatwo przygotować uczestników do tego konkursu, musiał wystarczyć kontakt telefoniczny. Ale udało się! W kategorii kl. I-III najlepsza okazała się JOANNA ZALEWSKA, uczennica kl. II b, która za bajkę o brunym kocie otrzymała I miejsce. Również w kategorii kl. IV – VI najlepiej zaprezentowała się ZUZANNA LIBISZEWSKA, uczennica kl. V b. Zajęła I miejsce za opowieść o Frejince. Obie dziewczęta należą do naszego szkolnego zespołu kociewskiego.

W konkursie tym udział wzięła także Agata Kolaska, uczennica kl. III a.

Naszym reprezentantom dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły i gratulujemy udanych wystąpień.

Katarzyna Bembenek

Majowe święta

Majowe święta

Zastanawialiście się może, dlaczego dzień 1 i 3 maja są wolne od szkoły i pracy?

Wydarzenia, dzięki którym te daty zostały upamiętnione w polskiej historii, miały miejsce w różnych okresach czasu, w zupełnie odmiennych miejscach. Co ciekawe dzień 1 maja jest świętowany w kilkudziesięciu krajach na świecie, zaś 3 maja wyłącznie w Polsce. Jeżeli więc mamy dzień wolny, musiało wydarzyć się wtedy coś ważnego.

Dnia 1 maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych doszło do strajku robotników, którzy protestowali głównie w celu uzyskania 8 – godzinnego dnia pracy (wcześniej pracowali nawet kilkanaście godzin na dobę). Choć święto 1 maja zostało w przeszłości zawłaszczone przez komunistów, należy pamiętać, iż pochody w dniu 1 maja – jeszcze w okresie zaborów Polski – urządzała Polska Partia Socjalistyczna, której założycielem i członkiem był m.in. Józef Piłsudski.

Dzień 3 maja świętujemy z racji uchwalenia  w roku 1791 - właśnie w tym dniu - pierwszej polskiej konstytucji. Konstytucja (zwana dziś ustawą zasadniczą) to najważniejszy dokument w większości państw świata, w tym w Polsce. Zawiera on informacje o naszych głównych prawach i obowiązkach. Była to druga konstytucja na świecie, a pierwsza w Europie, chociaż obowiązywała bardzo krótko, gdyż zaledwie rok. Jej twórcami byli ludzie, którym zależało na tym, aby Rzeczpospolita Obojga Narodów nie została zupełnie podzielona między wrogie państwa – Rosję, Prusy i Austrię. Pamiętajmy więc o jej twórcach – Stanisławie Małachowskim, Hugonie Kołłątaju, Ignacym Potockim, Scipione Piattolim.

S. Pauch

Gra miejsc pt. "Wilczym Tropem"

Gra miejsc pt. "Wilczym Tropem"

W poniedziałek 2 marca 2020 r. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (który obchodzimy 1 marca) UMiG w Pelplinie zorganizował grę terenową pt. "Wilczym Tropem". Również w tym roku uczniowie naszej szkoły podjęli wyzwanie i z zapałem uczestniczyli w rywalizacji. Uczestnicy zabawy musieli zmierzyć się z licznymi przeszkodami, wykazać się sprawnością fizyczną, wiedzą, a także pomysłowością. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny: uczniowie klasy 8a oraz uczennice klasy 5b. Dziewczętom udało się zająć czwarte miejsce w ogólnej klasyfikacji - należy tutaj wspomnieć, iż było one najmłodszymi uczestniczkami i rywalizowały m.in. z młodzieżą licealną, tym samym zdobycie 4 miejsca jest bardzo dużym osiągnięciem.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Zapraszamy również do zapoznania się z fotorelacją z tego wydarzenia na stronie organizatora - Miasto i Gmina Pelplin.

N. Koślicka, S. Pauch

Międzyszkolny konkurs pięknego

20 lutego 2020 r. po raz osiemnasty odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania. Brali w nim udział uczniowie klas trzecich pelplińskich szkół podstawowych. Czytali teksty przygotowane organizatorów, a oceniało ich jury w składzie: Danuta Nojman, Katarzyna Borowska oraz Natalia Ciesielska.

Oto wyniki zmagań konkursowych:

I miejsce – Agata Kolaska (SP nr 2 w Pelplinia)

II miejsce – Maja Rychlicka (SP nr 2 w Pelplinie)

III miejsce – Anna Pruszyńska (ZKiW nr 1 w Pelplinie)

Wyróżnienie – Dominika Dudziak (ZKiW nr 1 w Pelplinie)

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy odwagi i udanych wystąpień.

K. Bembenek, K. Borowska, E. Żur

Aniołek bożonarodzeniowy

Na początku grudnia wychowawcy świetlicy szkolnej zorganizowali konkurs techniczno-plastyczny. Zadanie skierowane było do uczniów klas I-III i polegało na wykonaniu dowolną techniką aniołka bożonarodzeniowego. Dostarczone prace przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Powołana komisja konkursowa miała trudny orzech do zgryzienia, gdyż wśród 32 prac trzeba było wyłonić zwycięzców. Po burzliwych naradach nagrodzono najpiękniejsze aniołki. Oto wyniki:

I miejsce: Zofia Piontek IIIa i Mieszko Pauch Ia

II miejsce: Kalina Krajnik Ic, Weronika Cyjak Ia

III miejsce: Nina Janka IIa, Maria Mucha IIb
Wyróżnienie: Patrycja Nagel IIIc, Kacper Mamel IIa, Zofia Walter Ib, Paulina Borys IIIb, Zuzanna Muntowska IIa.

Laureatom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za tak liczny udział w konkursie. Warto dodać, że wszystkie prace są wyeksponowane w świetlicy szkolnej i stanowią część dekoracji świątecznej.    A. Turzyńska

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Patriotycznej w Gdańsku

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Patriotycznej w Gdańsku

12 grudnia 2019 r. w ZSO nr 2 w Gdańsku odbył się Konkurs Polskich Tańców Narodowych i Ludowych oraz Konkurs Piosenki Ludowej, w których udział wziął nasz szkolny zespół folklorystyczny „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”. Konkursy te przeprowadzono w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Patriotycznej.

Zespół kociewski zaprezentował poloneza oraz kociewski taniec „Szyber”. Piosenki ludowe zaśpiewały Vanessa Sarnowska i Zuzanna Libiszewska.

Gala finałowa Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Patriotycznej odbyła się 17 grudnia 2019 r. Zostały wówczas ogłoszone wyniki zmagań konkursowych oraz wręczono nagrody.

Miło nam poinformować, że nasz zespół kociewski  w kategorii taniec zajął w tym konkursie II miejsce. W kategorii piosenka ludowa Vanessa Sarnowska wyśpiewała II miejsce, zaś Zuzanna Libiszewska III miejsce.

Zespół wystąpił w składzie: Amelia Czarnecka, Paulina Glock, Paweł Glock, Amelia Kuczkowska, Marianna Pauch, Patrycja Peplińska, Laura Piechowska, Lena Piechowska, Weronika Sak, Vanessa Sarnowska, Roksana Szczepańska, Weronika Szczepańska, Zuzanna Szenyk, Zuzanna Szulc, Martyna Szulist. Na akordeonie przygrywał Stanisław Lewandowski, na diabelskich skrzypcach Katarzyna Bembenek.

Naszemu zespołowi gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych udanych występów.

Katarzyna Bembenek

IV Powiatowy Konkurs Recytatorski Prozy

28 listopada 2019r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie odbył się IV Powiatowy Konkurs Recytatorski Prozy zorganizowany przez nauczycielki języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie. Patronat nad tym przedsięwzięciem objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, Radio „Głos”, Kociewski Magazyn Regionalny, Informator Pelpliński i Wydawnictwo „Bernardinum”. Do udziału w konkursie zgłosiło się 28 uczniów z powiatu tczewskiego. Po burzliwych obradach jury w składzie: Bogdan Wiśniewski (przewodniczący), Danuta Nojman i Jolanta Lewandowska postanowiło nagrodzić następujące osoby:

kategoria  klasy IV-VI

I m. Karol Świtała, ZKiW w Rajkowach

II m. Zuzanna Szulc, Szkoła Podstawowa nr 2 w Pelplinie

III m. Igor Falgowski, Szkoła Podstawowa nr 10 w Tczewie

wyróżnienia:

Maciej Jabłonka, ZKiW w Rudnie

Kamil Sasinowski, Szkoła Podstawowa nr 2 w Pelplinie

Mikołaj Rakowski, Szkoła Podstawowa nr 2 w Pelplinie

kategoria klasy VII- VIII

I m. Agata Mrozińska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Pelplinie

II m. Zuzanna Tomaszewska, ZKiW w Rajkowach

III m. Natalia Hasa, Szkoła Podstawowa nr 2 w Pelplinie

wyróżnienia:

Nikola Szatkowska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Pelplinie

Małgorzata Wysocka, ZKiW w Kulicach

Michał Wałdowski, ZKiW w Rudnie

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.

Ewelina Maślanka

4a i 5c w Centrum Experyment

21 listopada uczniowie klasy 4a oraz klasy 5c odwiedzili Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie interaktywnej wystawy. Dzieci z zaciekawieniem podejmowały się eksperymentowania, bowiem mogły samodzielnie przeprowadzać  przeróżne doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki. Największym zainteresowaniem cieszył się symulator trzęsienia ziemi, zaraz po nim tor przeszkód, który pokonywało się wózkiem inwalidzkim, pokój iluzji, a także eksponaty prezentujące budowę i funkcjonowanie ludzkiego ciała. Kolejnym punktem wycieczki był udział w warsztatach. Uczniowie klasy 4a uczestniczyli w zajęciach pt. Żywność pod lupą, dzięki którym dowiedzieli się co nas truje, a co nas wzmacnia, z czego składa się posiłek oraz jak jeść zdrowo. Natomiast klasa 5 c miała okazję wcielić się w agentów specjalnych, którzy podczas zajęć pt. Kryptonim Experyment musieli wykazać się kreatywnym myśleniem i odnaleźć klucze oraz zaszyfrowane kody do sejfów. Wszyscy bawili się wspaniale, a co najważniejsze - nauczyli się wielu nowych rzeczy.   N. Koślicka

EkoMisja – Ocieplenie klimatu

W związku z realizacją w naszej szkole projektu „EkoMisja Nie Marnuję”, organizowanego przez Federację Polskich Banków Żywności klasa 5c przyłączyła się do działań Szkolnego Klubu Niemarnowania i uczestniczyła w zajęciach dotyczących ocieplenia klimatu.

W piątek 15 listopada uczniowie próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: Dlaczego na Ziemi jest coraz cieplej? Na początku zajęć dzieci zapoznały się z kilkoma istotnymi pojęciami: klimat, gazy cieplarniane, fotosynteza, czy też ocieplenie klimatu. Wspólnie doszliśmy do wniosków, że klimat się zmienia, a do ocieplenia klimatu przyczynia się zwiększona obecność dwutlenku węgla, w większości produkowana przez ludzi.

Następnie poprzez doświadczenia i zabawy dzieci poznały mechanizm powstawania efektu cieplarnianego. Przez dwie godziny sumiennie obserwowaliśmy zmieniającą się temperaturę zarówno w klasie, jak i w zamkniętym szczelnie słoiku z większą zawartością dwutlenku węgla. Doświadczenie polegające na  porównywaniu temperatur pozwoliło nam zrozumieć dlaczego temperatura rośnie. Aby lepiej zobrazować ten efekt przeprowadziliśmy także doświadczenie odczuwalności temperatury przebywając przez kilkadziesiąt sekund pod kocem.

Ostatnim etapem naszych zajęć była próba wymyślenia jak największej ilości pomysłów na pomoc Ziemi. Tym samym ustaliliśmy, że pierwszym krokiem, jaki możemy uczynić jest ograniczenie oraz wtórne wykorzystywanie odpadów. Pomysłów było bardzo dużo, tak więc przeszliśmy do ich realizacji. Z przyniesionych butelek Pet stworzyliśmy wspaniałe pomoce: karmik dla ptaków, pudełko/wazon, podstawkę pod telefon, czy też ozdobne kwiatki.

Ta lekcja na pewno zostanie nam w pamięci, a wyniesione z niej pomysły wcielimy w życie.

N. Koślicka

Zwiedzenie Stacji Uzdatniania Wody

14 listopada 2019 r. uczniowie klasy 4a, dzięki uprzejmości kierownictwa Pelkomu, mieli możliwość zwiedzenia Stacji Uzdatniania Wody w Pelplinie. Wycieczkę zorganizowano w ramach Szkolnego Klubu Niemarnowania, w szczególności oszczędzania i korzystania z wody. Czwartoklasiści  poznali tajniki czerpania i eksploatacji wody surowej w naszym mieście.  Dowiedzieli się, iż stacja uzdatniania w Pelplinie składa się z 4 studni czerpiących wodę z trzecio- i czwartorzędowego poziomu wodonośnego. Pracownicy stacji nieustannie czuwają nad pracą skompilowanych systemów filtrujących i uzdatniających wydobywaną wodę. Dodatkowo, rolę bioindykatorów pełnią małże słodkowodne z gatunku skójka zaostrzona. Tworzą tzw. Biomonitoring  Symbio. Ostrzegają one przed nagłymi zanieczyszczeniami ujęć wody. Szczególne podziękowania kierujemy do p. Łukasza Pruszaka, który oprowadzał nas po stacji  i wtajemniczał  w proces uzdatniania wody. Zapewniono nas o dobrej jakości wody i możliwości bezpiecznego jej spożywania.          Anna Kropidłowska

Mamy Niepodległą! 2019
W poniedziałek 11 listopada po raz 101. obchodziliśmy Święto Niepodległości. Z tej okazji nauczyciele naszej szkoły organizowali przeróżne działania promujące hasła patriotyczne. W tym celu, po raz kolejny, SP nr 2 przystąpiła do ogólnokrajowej akcji "Mamy Niepodległą! 2019" organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
"Mamy Niepodległą!" to coroczne działania popularyzujące optymistyczne świętowanie Niepodległości oraz dzielenia się radością z bliskimi i znajomymi poprzez wysłanie okolicznościowej kartki pocztowej. I tak też, nauczyciele historii poprosili uczniów o samodzielnie wypisanie kartki pocztowej oraz wysłanie jej do swoich bliskich.
Oprócz kartek pocztowych, młodzież miała okazję sprawdzić się w rywalizacjach grupowych. Uczniowie wypełniali karty pracy metodą stacji, układali puzzle, rozwiązywali rebusy, a także tworzyli artykuły do gazety dot. powrotu J. Piłsudskiego do kraju.
Zaangażowanie uczniów było ogromne. Młodzież pracowała z wielkim zapałem i zaciekawieniem, a ostateczne efekty pracy wszystkich mile zaskoczyły.
Gala Projektu „EkoMisja – nie marnuję”

24 października 2019 r. odbyła się w naszej szkole Gala Projektu „EkoMisja – nie marnuję”, podczas której uczniowie biorący udział w projekcie (klasy II a, II b, III a, III b) zaprezentowali efekty swojej pracy.  Na Galę przybyli: Maria Jankowska, Prezes Zarządu Banku Żywności w Tczewie oraz Adam Plutowski, koordynator projektu szkolnego EkoMisja – nie marnuję” z ramienia BŻ.

Przygotowując się do Gali, podczas zajęć lekcyjnych  uczniowie pracowali w grupach. Każda grupa realizowała konkretne zadanie projektowe:

- Jak przekonać rówieśników, aby dbali o planetę?

- Nasza planeta za 100 lat, jeśli nic nie zmienimy

- Jak będzie wyglądała nasza planeta, jeśli już teraz zaczniemy o nią dbać?

- Co mogę zrobić dla naszej planety, aby była zadbana?

Powstały ciekawe prace: plakaty, makiety, gra planszowa, gra „Czarny Piotruś”, scenki teatralne oraz pokaz mody z wykorzystaniem różnych odpadów, które zostały zaprezentowane podczas Gali Projektu. Gal a zakończyła się wręczeniem pamiątkowych dyplomów oraz piosenką „Świat woła o pomoc” w wykonaniu uczniów kl. II a.

Projekt „EkoMisja – nie marnuję” realizowany jest we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności i współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Katarzyna Bembenek

Wycieczka Patriotyczna

W jesienny poranek, tj. 15 października uczniowie klasy III a wybrali się wraz z opiekunami na wycieczkę edukacyjną do Będomina.  Zwiedzili tam piękny dworek Józefa Wybickiego, w którym mieści się jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego. Dzieci aktywnie i uważnie słuchały niezwykle barwnej i żywej opowieści pani przewodnik. Uroczyście i głośno odśpiewały cztery zwrotki naszego hymnu narodowego. Następnie rozwiązały krzyżówkę, oglądały prezentację multimedialną o symbolach narodowych. Wreszcie same wykonały narodowe kokardy i flagę. Po zajęciach w muzeum trzecioklasiści udali się do Lasu Szpęgawskiego, aby oddać hołd i  poznać tragiczną historię pomordowanych w 1939 r. mieszkańców Pomorza.

Beata Kowalewska

W hołdzie ofiarom niemieckiej zbrodni…

29 września 2019r. w Lesie Szpęgawskim odbyło się uroczyste oddanie hołdu ofiarom II wojny światowej w 80. rocznicę dokonanego tam mordu. Tradycją szkoły stała się nasza obecność. W tym roku wraz z dyrekcją szkoły oraz uczniami z pocztu sztandarowego uczestniczyłam w tych obchodach.

Uroczystości rozpoczęły się w miejscu martyrologii okolicznościowym przedłożeniem historycznym Ryszarda Szwocha i złożeniem kwiatów przed pomnikiem pomordowanych przez przybyłe delegacje. Następnie odprawiona została Msza św., której przewodniczył ksiądz biskup Ryszard Kasyna. W dalszej części odbyło się wmurowanie kapsuły czasu oraz poświęcenie nowo powstałego pomnika. Na zakończenie apelem poległych i salwą honorową uczczono śmierć mieszkańców Kociewia, których ciała spoczywają w masowych grobach. Warto dodać, że w tym roku uroczystości te objął swoim patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 Z kolei wieczorem w Miejskiej Hali Sportowej w Starogardzie Gdańskim uczestniczyłam w premierowym musicalu „Przebudzenie 2”. Został on poświęcony dramatowi II wojny światowej na Pomorzu. Opowiadał historię dwóch braci – Władka i Staszka, którzy w odstępach czasu opuszczają swoje kochające rodziny i udają się na wojnę, by walczyć za Ojczyznę. To historia pełna wiary, nadziei i miłości. To opowieść o bohaterskim duchu narodu w walce z niemieckim okupantem.

Musical ten stworzył i wykonał zespół wokalno – instrumentalny „Na cały Głos”. Wśród wykonawców znalazły się także uczennice naszej szkoły: Maja Rychlicka z kl. 3a, Julia Kalkowska z kl. 6b oraz Julia i Małgorzata Puchowskie z kl. 7b. Z wielką przyjemnością oglądałam poczynania aktorskie naszych młodych artystów.

Zarówno kostiumy, choreografia, muzyka, jak i gra aktorska przygotowane były na wysokim poziomie. Odzwierciedleniem tej profesjonalnej pracy był długi aplauz na stojąco, ogromne wzruszenie uczestników i słowa uznania. Wspaniałym podsumowaniem całości niech będą słowa piosenki finałowej: „Przebudź się, uwierz i kochaj. Jeśli zmienisz siebie, zmienisz także cały kraj”.

A.Turzyńska

WYCIECZKA KLAS 7 DO GDAŃSKA

W środę 11 września 2019r. klasy 7a i 7b wyruszyły na wycieczkę do Gdańska. Po przyjeździe na miejsce weszliśmy na statek ,,Santa Maria’’ i płynęliśmy nim na Półwysep Westerplatte. W czasie rejsu przewodnik opowiadał nam o mijanych miejscach, historii statków wojennych i transportu wodnego.

 Na Westerplatte zwiedzaliśmy z przewodnikiem teren, na którym rozpoczęła się II wojna światowa. Poznawaliśmy wiele tajemnic oraz ciekawostek związanych z tym miejscem. Następnie wróciliśmy do Gdańska, gdzie czekał nas aktywny trening w parku trampolin ,,Jumpcity’’. Spędziliśmy tam miło czas. Po godzinnej lekcji wychowania fizycznego wszyscy byli bardzo zmęczeni. W drodze powrotnej wjechaliśmy również do restauracji Mc’Donalds.

Wycieczka bardzo nam się podobała i zapewne na długo utkwi w naszej pamięci…

Uczennice klas 7 – Ł. Badziąg, M. Puchowska

„EKO-MISJA NIE MARNUJĘ”

18 września 2019 r. klasy drugie i trzecie uczestniczyły w spotkaniu z panem Adamem Plutowskim przedstawicielem Banku Żywności. Projekt edukacyjny „EkoMisja Nie Marnuję” stanowi część programu edukacji ekologicznej o tym samym tytule, realizowany jest we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności i współfinansowany w ramach dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem programu jest zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów szkół podstawowych.

Projekt ,,Klasa” – jest częścią Programu edukacyjnego ,,EkoMisja Nie Marnuję”. Podczas spotkania uczniowie każdej klasy zostali podzieleni na cztery grupy, w których do połowy października będą przygotowywali i pracowali nad realizacją czterech projektów. Tematy projektów to:

1„Jak przekonać rówieśników, aby dbali o planetę”

2„Nasza planeta za 100 lat, jeśli nic nie zmienimy”

3„Jak będzie wyglądała nasza planeta, jeśli już teraz zaczniemy o nią dbać”

4 „Jakie działania może podjąć każdy z nas dla ratowania planety”.

Rezultaty pracy dzieci zostaną zaprezentowane na uroczystej gali pod koniec października, na którą zostaną zaproszeni uczniowie z innych klas oraz goście, min. edukator z Banku Żywności. Uczestnikom projektu z klas drugich i trzecich życzymy ciekawych i innowacyjnych pomysłów oraz owocnej współpracy. Bardzo dziękuję wychowawcom klas- pani K. Borowskiej, K. Bembenek, B. Kowalewskiej i E. Żur za współpracę w realizacji projektu.

Szkolny koordynator projektu: A. Strójwąs

II miejsce w Piasecznie dla „Gzubów z Pelplińskiej Dwójki”

24 sierpnia 2019 r. w Piasecznie odbył się XXVI Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia im. Jana Ejankowskiego. Jak co roku przegląd rozpoczęła Msza św. w intencji Kociewiaków. Następnie członkowie zespołów kociewskich przy dźwiękach orkiestry przemaszerowali do Studzienki, gdzie nastąpiły prezentacje konkursowe. Nasz szkolny zespół folklorystyczny przedstawił program „Na Kociewiu  psianknie je”. Zyskał on uznanie w oczach jury. Nasz zespół w tym przeglądzie zajął  II miejsce.

Zespół wystąpił w składzie:

Taniec – Amelia Czarnecka, Paulina Glock, Paweł Glock,  Amelia Kuczkowska, Julia Kuczkowska, Agnieszka Nagórska,  Patrycja Peplińska, Laura Piechowska, Lena Piechowska, Maciej Sak, Weronika Sak, Vanessa Sarnowska, Roksana Szczepańska, Zuzanna Szenyk, Martyna Szulist, Joanna Zalewska

Śpiew – Zuzanna Libiszewska, Marianna Pauch

Akordeon – Stanisław Lewandowski

Diabelskie skrzypce – Katarzyna Bembenek

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, niemożliwe było przeprowadzenie finału Konkursu Biblijnego w tym roku szkolnym.

Komisja Konkursowa zadecydowała, że uczniowie, którzy zdobyli największą ilość punktów  w etapie rejonowym, zostaną zarazem zwycięzcami etapu finałowego.

W kategorii klas 4-6 laureatką IV miejsca została Marianna Pauch, uczennica kl.5, natomiast finalistką Amelia Jóźwiak, uczennica kl.6.

W kategorii klas 7-8 laureatkami II miejsca zostały: Małgorzata Puchowska i Kinga Bauer, uczennice kl.7, finalistką została Agata Żebrowska, uczennica również kl.7.

Organizatorem Konkursu było Collegium Marianum, Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie, parafia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach oraz Dzieło Biblijne Diecezji Pelplińskiej.

Konkurs odbywał się pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty i Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty.

BARDZO SIĘ CIESZYMY I OGROMNIE GRATULUJEMY !

Dziękujemy uczennicom za godne reprezentowanie naszej szkoły. Za to, że podjęły się tak trudnego tematu, za ich zmagania, motywację i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                  Katechetki

Rodzinne kapliczki

„W maju Lud Boży poczuwa się do wyrażenia w szczególny sposób nabożeństwa do Maryi, której macierzyńska obecność jest wsparciem dla chrześcijan  i dla całego świata.”

św. Jan Paweł II

Od najdawniejszych czasów, ludzie budowali kapliczki, w których znajdowały się figurki lub obrazy przedstawiające Matkę Bożą. Każdego dnia, miesiąca maja przychodzili z całymi rodzinami pod kapliczkę aby śpiewać pieśni maryjne, odmawiać litanię i różaniec.

Chcieli w ten sposób chwalić Maryję i dziękować jej za opiekę.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły udowodnili, że zrobienie własnej kapliczkiwcale nie jest trudne.

Piękne rodzinne kapliczki stoją teraz w zaciszu domowym i zapraszają do rodzinnej majowej modlitwy.

S. Noch

Galeria prac kl. III A

Podczas nauki zdalnej, w zaciszu uczniowskich domów, powstają ciekawe prace.
Z pewnością warto je zaprezentować. Wiele prac zrealizowali uczniowie klasy III a.
W ramach edukacji polonistycznej, po przeczytaniu i analizie lektury H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”, dzieci wykonały książeczki. W związku ze zbliżającą się Wielkanocą stworzyły mapy pamięci, często kolorowe, ozdobione rysunkami czy naklejkami.
Pod wpływem emocji towarzyszących dzieciom podczas kwarantanny, spod pędzla wyszły interesujące prace plastyczne, które nie wyrażają nic rzeczywistego, są abstrakcjami. Szczególnie pięknie wypadł nasz Układ Słoneczny, wykonany przez dzieci w formie płaskiej lub przestrzennej. Niektóre z nich mogą służyć jako pomoc edukacyjna. Dbając o naszą planetę, uczniowie przygotowali kolorowe pudełka, puszki, pojemniki, do których można zbierać baterie czy plastikowe nakrętki. Wśród pozostałych prac znajdują się plakaty zachęcające do zwiedzania i podziwiania polskiej ziemi, ilustracje różnych środowisk przyrodniczych na świecie.

Serdecznie dziękuję moim uczniom za wytrwałą i sumienną pracę. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wystawy prac, którą przygotowałam w naszej sali lekcyjnej.

B. Kowalewska

Szkolny konkurs plastyczny

6 marca 2020 r. podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Patrona Szkoły ogłoszone zostały wyniki szkolnego konkursu plastycznego pt. „Być jak Biskup Dominik”. Oto jego wyniki:

Klasy pierwsze:

I miejsce – Kateryne Rukas

II miejsce – Szymon Badziąg

III miejsce – Aleksandra Jendruszewska

Klasy drugie:

I miejsce – Eliza Ćwiklińska

II miejsce – Nina Janka

III miejsce – Oliwia Aszyk

Klasy trzecie:

I miejsce – Martyna Truty

II miejsce – Zofia Piontek

III miejsce – Oliwier Łobocki

Serdecznie gratulujemy. Prace wywieszone zostały na korytarzu szkolnym przy sali nr 12 i nr 13.

K. Bembenek, K. Borowska

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W piątek 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji uczniowie wszystkich klas wzięli udział w szkolnym turnieju klas. Młodsze klasy sprawdzały się w bezbłędnym czytaniu i wymowie najtrudniejszych polskich łamańców językowych, zaś starsi uczniowie testowali swoją wiedzę za zakresu językoznawstwa, frazeologii oraz gramatyki. Każda klasa wytypowała 3 przedstawicieli, którzy reprezentowali klasę podczas rywalizacji. Tym sposobem udało nam się wyłonić mistrzów języka polskiego:

w kategorii klas I-III najlepsi okazali się uczniowie klasy Ic oraz klasy IIIb,

w kategorii klas IV-VI najwięcej punktów zdobyła klasa VIb,

w kategorii klas VII-VIII na prowadzenie wysunęły się dwie klasy VIIb oraz VIIIa.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

N. Koślicka

XI Konkurs Biblijny

„Życie pierwotnego Kościoła  w opisie Dziejów Apostolskich” zgłębiali nasi uczniowie przygotowując się do konkursu biblijnego organizowanego przez Collegium Marianum w Pelplinie  oraz Dzieło Biblijne Diecezji Pelplińskiej i Wydział Teologiczny UMK w Toruniu. W rejonowym etapie konkursu, który odbył się 13 lutego  w Zespole Szkół Katolickich w Tczewie.:
- w kategorii klas 4-6 uczestniczyło 188 uczniów
- w kategorii klas 7-8 wzięło udział 111 uczniów

Jest nam bardzo miło poinformować, że w finale będą reprezentować naszą szkołę:

w kategorii klas 4-6

MARIANNA PAUCH – klasa 5B

AMELIA JÓŹWIAK – klasa 6B

w kategorii klas 7-8

MAŁGORZATA PUCHOWSKA – klasa 7B

KINGA BAUER – klasa 7A

AGATA ŻEBROWSKA – klasa 7A

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu a naszym finalistom życzymy Światła Ducha Świętego!

Finał konkursu odbędzie się 25 kwietnia 2020 r.

 w Collegium Marianum w Pelplinie.

Poszukiwacze przodków
W grudniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wojewódzkim konkursie historyczno-geanealogicznym "Poszukiwacze przodków". Zadaniem uczestników było przedstawienie wydarzeń z historii swojej rodziny wzbogaconej o ważne wydarzenia z historii światowej, polskiej i/lub lokalnej w graficznej formie taśmy chronologicznej lub albumu.
18 grudnia komisja konkursowa wyłoniła trzech laureatów eliminacji szkolnych. Z dumą informujemy, że wszyscy Ci uczniowie zajęli miejsce w oficjalnych zmaganiach wojewódzkich!
Marianna Pauch (kl. 5b) zajęła I miejsce w kategorii klas 4-6, ponadto otrzymała wyróżnienie za walory graficzne pracy,
Lena Lemka (kl. 6c) zajęła III miejsce w kategorii klas 4-6,
zaś Hubert Półtorak (kl. 7b) otrzymał wyróżnienie w kategorii klas 7-8.
Wszystkich uczestnikom serdecznie gratulujemy!
N. Koślicka, S. Pauch
EkoMisja - nie marnuję

W ramach projektu,,  EkoMisja - nie marnuję” w klasie 3c przeprowadzono cykl lekcji, na których dzieci przypomniały sobie  i poszerzyły wiadomości w jaki sposób segregować śmieci, oszczędzać wodę i energię, a także nie marnować jedzenia Najwięcej czasu poświęcono ostatniemu zagadnieniu. Dzieci podawały wiele przyczyn wyrzucania produktów spożywczych. Wspólnie zastanawiały się co zrobić, żeby temu zapobiec. Podawały różne rozwiązania i postanowiły zastosować je w codziennym życiu. Do realizacji powyższych zagadnień wykorzystano różnorodne karty pracy i gry edukacyjne. Potem dzieci miały okazję wykazać się zdobytą wiedzą. Wykonywały plakaty, segregowały śmieci, naklejały naklejki na koszach i workach. Przeprowadzone zostały także rozmowy, w jaki sposób można wykorzystać materiały wtórne. Z rolek po papierze toaletowym uczniowie wykonali przybornik, natomiast z kubeczków po jogurcie Mikołaja i inne ozdoby świąteczne. Podczas zajęć dzieci były bardzo aktywne, chętnie wykonywały różnorodne zadania i prace.

KONCERT PAMIĘCI KASI SOBCZYK

„Trzynastego”, „Był taki ktoś”, „Mały książę”, „Biedroneczki są w kropeczki”, „O mnie się nie martw”… Te i inne przeboje Kasi Sobczyk wysłuchała licznie zgromadzona w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie publiczność. Koncert odbył się 22 listopada 2019 r. Został powtórzony dnia 29 listopada dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie.

W Koncercie wystąpili: zespół „Parasolki” (Maria Mucha, Martyna Szulist, Joanna Zalewska), zespół „Kropelki” (Oliwia Drossel, Paulina Glock, Zuzanna Libiszewska, Marianna Pauch, Zuzanna Szulc), zespół „Kwiatuszki” (Natalia Hasa, Agata Mrozińska, Nadia Trochowska, Zofia Żebrowska), Igor Mroziński, Karol Neumann oraz Julia Kuczkowska.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w organizacji Koncertu Pamięci.  Już dziś zapraszam na koncert majowy.

Katarzyna Bembenek

EkoMisja- nie marnuję wody

22 i 26 listopada br. uczniowie klasy 4a w ramach realizacji projektu organizowanego przez Federację Banków Żywności wzięli udział w lekcjach wychowawczych dotyczących oszczędzania wody. Dowiedzieli się na nich, jak ważna i cenna jest każda kropla tej życiodajnej cieczy. Czwartoklasiści zapoznali się z tematem  „EkoMisja- nie marnuję wody”. Pierwszym krokiem uczestnictwa w Szkolnym Klubie Niemarnowania  była wizyta w Stacji Ujęcia Wody Pitnej w Pelplinie. Kolejny etap to zajęcia z szkole. Podczas lekcji ustalaliśmy, ile faktycznie na świecie znajduje się wody zdatnej do picia, w porównaniu z pozostałymi zasobami. Sprawdzaliśmy też, iż rzeczywiście wody słonej, której jest bardzo dużo w akwenach morskich, nie można konsumować. Wspólnie staraliśmy się określić, jak wiele wody zużywamy wykonując codzienne czynności i w jaki sposób moglibyśmy ją zaoszczędzić. Największym zainteresowaniem cieszyło się zadanie, w której sprawdzaliśmy zużycie wody podczas mycia zębów pod bieżącą wodą. Nasz eksperyment pokazał, że warto zakręcać kurek od kranu w czasie tej codziennej czynności, gdyż tracimy wówczas zawartość  kubka z wodą, a nie pojemność wiaderka. Na zakończenie każdy uczestnik miał zaprojektować znaczek, który będzie przypominał  ich rodzinom o oszczędzaniu wody.

„FASCYNUJĄCY ŚWIAT MRÓWEK”

18 listopada 2019 r. kilka klas z naszej szkoły (klasy I-III oraz V a i V b) uczestniczyło w warsztatach „Fascynujący świat mrówek”. Poprowadził je  Piotr Kuczborski. Na spotkanie przywiózł akcesoria, rekwizyty, ilustracje oraz żywe okazy mrówek. Podczas zajęć dzieci poznały budowę i strukturę mrowiska, zwyczaje mrówek oraz  szczegóły ich życia. Oglądały również świat „mrówczymi oczami”. Największą atrakcją okazała się możliwość zaobserwowania z bliska prawdziwej królowej mrówek.  Odbyła się także degustacja miodu spadziowego. Na zakończenie pan Aleksander podarował  materiały do wykonania własnego mrowiska.

Bardzo dziękujemy p. Piotrowi za ciekawe i pouczające spotkanie z mrówkami.

Katarzyna Bembenek

„KROPELKI” W CHOJNICACH

8 listopada 2019 r. w Chojnickim Domu Kultury odbyło się jubileuszowe XX Spotkanie z Pieśnią i Piosenką Patriotyczną „Cześć polskiej ziemi” – Chojnice 2019 w ramach obchodów Święta Niepodległości i powrotu Chojnic do Macierzy.  Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, współorganizatorem zaś Chojnickie Centrum Kultury oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Chojnicach.

W przeglądzie udział brali soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno -  instrumentalne. W kategorii zespół kl. IV-VIII zaprezentowały się „Kropelki” w składzie: Oliwia Drossel, Paulina Glock, Julia Laskowska, Zuzanna Libiszewska, Marianna Pauch oraz Zuzanna Szulc. Dziewczęta zaśpiewały w dwugłosie piosenkę „Czerwone słoneczko” z repertuaru zespołu „2+1”.

Miło nam poinformować, że zespół zajął w tym przeglądzie I miejsce. Brawo, dziewczęta!

Katarzyna Bembenek

Turniej rycerski

14 listopada w ramach lekcji klasy III a odbył się Turniej Rycerski.

Dzieci obejrzały film o najsławniejszym polskim rycerzu – Zawiszy Czarnym. Na tej podstawie ustaliły cechy rycerza średniowiecznego. Uczniowie podzielili się na trzy drużynyi przygotowali sobie odpowiednie stroje oraz papierowe miecze. Następnie rycerze stanęli do walki na miecze. Rzucali też do celu. Ostatnim zadaniem był turniej matematyczny. Należało w grupie rozwiązać złożone zadanie tekstowe. Wszyscy walczyli z zaangażowaniem oraz emocjami i choć przez kilka chwil poczuli klimat średniowiecznych czasów.

 B. Kowalewska

Od ziarenka do bochenka

W związku z realizacją w naszej szkole projektu Ekomisja - nie marnuję organizowanego przez Federację Polskich Banków Żywności klasa 5b zaznajomiła się z tematem: Od ziarenka do bochenka. W poniedziałkowy poranek zjedliśmy wspólne śniadanie i upiekliśmy chleb. Lekcję wychowawczą poświęciliśmy na znalezienie sposobów na pełne wykorzystanie chleba, a nie jego marnowanie. W czwartek, dzięki uprzejmości Radia Głos i Pani Beaty Owsiak, mogliśmy nagrać audycję pt. Od ziarenka do bochenka. Będzie można nas posłuchać 12 listopada o godzinie 18.15. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do zwiększenia wśród naszych rówieśników skali świadomości o skutkach marnowania żywności dla naszej planety.
Ewelina Maślanka

Niezwykły spektakl teatralny
7 listopada 2019 r. uczniowie klas 4a, 5c oraz 6c uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu - spektaklu teatralnym w czerni pt. "GAME OVER". Dzięki specjalnemu zaproszeniu Dyrektora MOK w Pelplinie oraz nieformalnej grupy teatralnej "Teatralni My" (młodzieży z LO w Pelplinie) dzieci miały okazję zapoznać się z inną wersją sztuki teatralnej.
Już od pierwszych minut przedstawienie wszystkich zaciekawiło. Dużym zaskoczeniem okazał się fakt, że cały spektakl odbywał się w ciemności, a najważniejszym elementem okazała się gra świateł. 
Z całą pewnością była to niezwykła lekcja, po której liczni uczniowie zainteresowali się działalnością kulturalno-teatralną.   
Gratulujemy aktorom oraz organizatorom tego wydarzenia i raz jeszcze dziękujemy za zaproszenie.
III Festiwal „Niezapominajka”

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie oraz Szkoła Podstawowa nr 11 w Tczewie były organizatorami III Festiwalu „Niezapominajka”, konkursu piosenki oraz przeglądu twórczości artystów polskiej sceny muzycznej, którzy już odeszli – nieżyjących muzyków, aktorów, piosenkarzy, pieśniarzy. Skierowany był do uczniów kl. 4-8 oraz uczniów klas średnich z  terenu powiatu tczewskiego i okolic.

Festiwal odbył się 30 października 2019 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. W konkursie tym udział wzięli wokaliści z naszej szkoły: Marianna Pauch kl. V b, Igor Mroziński kl. VI b oraz Agata Mrozińska kl. VIII a.

Miło nam poinformować, że Agata Mrozińska wyśpiewała w tym konkursie I miejsce. Nagrodą dla Agaty jest udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Grażynę Łobaszewską.

Gratulujemy naszym wokalistom udanych występów, a Agacie zwycięstwa. Brawo!

Katarzyna Bembenek

Bajkowe Zwierzątko i Portret mojego ulubionego bohatera

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z okazji tego święta biblioteka szkolna  ogłosiła konkursy plastyczne: dla klas I- III pt. ..Bajkowe Zwierzątko”: dla klas IV-VI ,,Portret mojego ulubionego bohatera’’. Do konkursu przystąpiło 108 uczniów. 25  X ogłoszono wyniki. Wśród uczniów klas  I – 1 m. zajął Bartosz Nalborski-  I a, II m. – Maja Szulc – I a, III m. – Oliwia Górska I a. Wyróżnienia otrzymali: Zofia Walter – I b, Wiktoria Geiger – I c, Milena Baniecka - I c.

 Wśród uczniów klas II- III  I m. zajęła Eliza Ćwiklińska –II b, II m. – Inka Starke-II b oraz Weronika Łowas -III c, III m.- Lena Dmuchowska II b.

Wyniki konkursu dla klas IV – VI: I m.- Amelia Jóźwiak VI b, II m. – Nina Jóźwiak- V b, III m. – Nikola Brzegowy- Vi a. Wyróżnienia zdobyły: Karolina Kotlicka –VI a i Zuzanna Imianowska – VI b.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego konkursu.

Z. Lichnerowicz, A. Bresa

Wycieczka klas drugich

Dnia 3 października 2019 r. uczniowie klasy II a i II b udali się na jesienną wycieczkę do lasu. Podzieleni na grupy uzupełniali przygotowane karty pracy (rozpoznawanie grzybów, nazywanie różnych gatunków drzew i krzewów oraz ich owoców, rozwiązywanie krzyżówki, zbieranie materiału przyrodniczego). Podziwiali las w jesiennej szacie, obserwując przy okazji napotkane zwierzęta. Wszystkich zachwycił widok na piękne Jezioro Borzechowskie. Spacer po lesie zakończył się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Podliczone zostały punkty za wykonanie poszczególnych zadań i zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy otrzymali drobne nagrody. Następnie uczniowie zwiedzali ogrody „Raj” we Franku. Najbardziej podobał się labirynt oraz grota ciszy. Nie zabrakło również czasu na zabawę na placu zabaw. Wszyscy zadowoleni i z uśmiechami wymalowanymi na twarzach wrócili do Pelplina.

K. Bembenek, K. Borowska

 Światowy dzień tabliczki mnożenia

Tradycyjnie już w naszej szkole obchodziliśmy  IX Światowy Dnia Tabliczki Mnożenia. W jednym dniu uczniowie na całym świecie uczestniczą w akcji, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Dzięki pomocy i zaangażowaniu szkolnych asystentów z klasy VII b tj. Weroniki Sak, Julii Puchowskiej, Małgorzaty Puchowskiej i Lidii Górki uczniowie próbowali zdobyć order Eksperta Tabliczki Mnożenia, bezbłędnie rozwiązując wylosowane losy. Dziękujemy asystentkom i wszystkim uczestnikom akcji oraz zachęcam do udziału w kolejnych edycjach.

Anna Kropidłowska

Wizyta Jolanty Mec w Pelplinie

20 września 2019r. w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie powtórzony został Koncert Pamięci Bogusława Meca. Młodzi wokaliści z naszej szkoły zaprezentowali piosenki tego artysty w obecności gościa specjalnego, p. Jolanty Mec.

Pani Jolanta Mec, żona Bogusława Meca przyjechała do Pelplina w piątkowe południe. Towarzyszyła jej przyjaciółka, Anna Tyszka. Przed koncertem panie poznały „skarby” naszego miasteczka. Zwiedziły Muzeum Diecezjalne, Bibliotekę Diecezjalną, spacerowały po ogrodzie biskupim. W sobotę zwiedziły opactwo pocysterskie.

 Najważniejszym jednak punktem wizyty w Pelplinie był koncert poświęcony pamięci Bogusława Meca. Po koncercie sympatyków twórczości tego wybitnego artysty czekało miłe spotkanie z jego żoną, z jej wspomnieniami, spotkanie pełne wzruszeń.

Cieszę się, że p. Jolanta Mec przyjęła moje zaproszenie na koncert. Było to bardzo sympatyczne spotkanie. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w przygotowaniu zarówno Koncertu Pamięci, jak i wizyty mojego gościa w Pelplinie.

Katarzyna Bembenek

Gala Sportu Szkolnego

20 września 2019r. w hali sportowej w Pelplinie odbyła się uroczysta Gala Sportu Szkolnego. W trakcie tej uroczystości wręczone zostały nagrody za wyniki w rankingu współzawodnictwa szkolnego w roku szkolnym 2018/2019 oraz wyróżnienia indywidualne.

Miło nam poinformować, że nasza szkoła zajęła I miejsce w rankingu współzawodnictwa szkolnego w kategorii Igrzysk Dzieci, a także III miejsce w rankingu współzawodnictwa szkolnego w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Wśród osób wyróżnionych indywidualnie znaleźli się Igor Hasa z kl. Vb oraz Olaf Borkowski z kl. VIc.  Dodatkowo uhonorowano drużynę piłkarską wraz z trenerem Łukaszem Chyłą, która zajęła V miejsce w finale krajowym Igrzysk Dzieci. Nagrodzeni zawodnicy to: Olaf Borkowski, Fabian Bukowski, Kacper Cwajda, Mikołaj Kluczewski, Dominik Nagórski, Hubert Półtorak, Filip Trochowski, Karol Neumann i Igor Hasa.

Niezmiernie cieszymy się z tak wielkich sukcesów sportowych. Jednocześnie życzymy uczniom i nauczycielom wychowania fizycznego, aby ten rok szkolny owocował w kolejne trofea w różnych dyscyplinach sportowych.

A.Turzyńska

,,Umiem segregować…”- warsztaty dla najmłodszych

Czy wiesz, że… 

Gdyby wszyscy mieszkańcy Polski segregowali odpady, to ich ilość na składowiskach zmniejszyłaby się aż o 70%. 

Torebka foliowa rozkłada się średnio 300 lat, a butelka plastikowa ok. 400 lat.

W czwartek i piątek tj. 19 i 20 września  2019 roku uczennice klasy 7a Kinga Bauer, Oliwia Dyk, Oliwia Bugajska i Aleksandra Myga przeprowadziły w klasach pierwszych oraz w klasie 2b warsztaty dotyczące segregacji odpadów.

Nasi najmłodsi dowiedzieli się m.in. Co zrobić z kartonikiem po mleku? Do jakiego pojemnika wyrzucić butelkę? A gdzie kubek po jogurcie? Czy warto segregować śmieci? Co to jest biodegradacja, surowce wtórne czy recykling?
Wiedzą już, że segregując odpady mamy wszyscy realny wpływ na ochronę środowiska, w którym żyjemy.

                                         A. Strójwąs

Czytam, bo lubię…

6 września 2019r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Jest to akcja promująca czytelnictwo, a patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem co roku obejmuje para prezydencka. W tym roku małżonkowie zaproponowali do czytania Nowele polskie.

Podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej uczniowie klasy V c, VII a i VII b mieli przyjemność posłuchać i przypomnieć sobie utwór Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. Warto nadmienić, że tekst ten nie stracił nic ze swej aktualności. Uczy nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na krzywdę ludzką.

Cieszymy się, że mogliśmy brać udział w nietypowej lekcji języka polskiego. Do zobaczenia….za rok!

A.Turzyńska

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Biskupa Konstantyna Dominika w Pelplinie
    ul. Kościuszki 12 A
    83 - 130 Pelplin
  • (+48) 58-536-15-69
    sekretariat@sp2pelplin.pl

Galeria zdjęć